banner15

Filipinler, Çin ile görüşmeye açık

Filipinler'in yeni başkanı Duterte, Çin ile ikili ilişkiler geliştirmeyi düşündüğünü söyledi

Filipinler, Çin ile görüşmeye açık

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Filipinler'de 9 Mayıs'ta düzenlenen devlet başkanı seçiminin galibi Rodrigo Duterte, kendisini tebrik etmek için arayan ABD Başkanı Barack Obama'ya, Çin ile ikili ilişkiler geliştirmeyi düşündüğünü belirtti.

Obama ile Güney Çin Denizi'ndeki gerilim hakkında konuştuklarını söyleyen Duterte, "Obama'ya, karşılıklı çıkarlarımızı devam ettireceğimiz ve Güney Çin Denizi meselesinde Batı dünyasıyla ittifak halinde olduğumuz konusunda garanti verdim." dedi.

Obama'ya, onların tarafında olacağıma dair ipucu verdiğini söyleyen Duterte, "Su alırsa, tekneyi hareket ettirecek rüzgar olmaz ve ikili görüşmelere gitmeyi tercih edebilirim." ifadesine yer verdi.

ABD Başkanı Obama'dan telefon almış olmaktan şeref duyduğunu belirten Duterte, Obama'nın, kendisine ilk olarak, "Filipinler'in kaynak zengini bölgedeki toprak anlaşmazlığı nedeniyle başvurduğu Lahey'deki mahkemenin tahkim sonucunu beklemesini" tavsiye ettiğini dile getirdi.

Uluslararası mahkemenin bu yılın sonunda bir karara varması beklenirken, Çin yönetimi, Filipinler’in Lahey'deki Uluslararası Tahkim Mahkemesi’ne yaptığı başvuruyu ve sonucunu tanımayacağını açıklamıştı.

Duterte, devlet başkanlığı seçiminin ardından düzenlediği basın toplantısında, komünist isyancılara kabinede, çevre ve doğal kaynaklar, tarım reformu, sosyal refah ve iş gücüyle ilgili görevler vermeyi planladığını açıklamıştı.

Mindanao'daki Davao kentinin belediye başkanlığını 22 yıldır yürüten 71 yaşındaki Duterte, 9 Mayıs'ta yapılan seçimlerde oyların yüzde 38,55'ini alarak devlet başkanı seçilmişti. Duterte, 30 Haziran'da yemin ederek 6 yıllığına Filipinler'in devlet başkanı görevini üstlenecek.

Çin, bu ay başında Güney Çin Denizi'nde egemenliği altındaki Nanşa adaları civarında ABD savaş gemisinin devriye gezmesine sert tepki göstermiş ve bölgeye 2 savaş uçağı ve 3 gemi konuşlandırıldığını açıklamıştı.  

Pekin yönetimi, bu olay üzerine ABD'ye gerginlik oluşturarak bu durumdan yarar gütme peşinde suçlaması yönelterek, Çin'in egemenliğinin ve ulusal güvenliğinin yanı sıra Güney Çin Denizi'nde barış ve istikrarı koruyacaklarının altını çizmişti.

Çin ve ABD arasında son dönemlerde Çin'in bölgedeki askeri faaliyetlerine ilişkin tartışma bulunurken ABD, bölgedeki sefer özgürlüğü konusunda da Pekin yönetimi ile sorun yaşıyor.

Tartışmalı Güney Çin Denizi meselesinde son zamanlarda Çin'in, bölgede yaptığı faaliyetlere ilişkin yöneltilen suçlamalar noktasında bölgede hak iddiasında bulunan ülkelerin dışında ABD ve Japonya ile arasındaki gerginliğin kat sayısı da arttı.

Pekin yönetimi, yer altı kaynakları açısından zengin Güney Çin Denizi'nde başta Filipinler olmak üzere Vietnam, Brunei ve Malezya'nın da arasında bulunduğu bölge ülkeleriyle egemenlik tartışmaları yaşıyor. Bölge üzerinden yapılan gemi taşımacılığı yolu ile dünya genelinde her yıl yaklaşık 5 trilyon dolarlık ticaret gerçekleşiyor.

Güncelleme Tarihi: 18 Mayıs 2016, 18:02
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48