banner39

Filipinler, Çin'e karşı Japonya'yı destekliyor

Filipinler, bölgede Çin'e karşı bir denge oluşturulabilmesi için Japonya'yı desteklediğini açıkladı

Asya 10.12.2012, 17:29 10.12.2012, 17:29
Filipinler, Çin'e karşı Japonya'yı destekliyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Filipinler, bölgede Çin'e karşı bir denge oluşturulabilmesi için Japon ordusunun daha aktif hale gelmesinden memnuniyet duyacağını bildirdi.

Filipinler Dışişleri Bakanı Albert del Rosario, Financial Times'a verdiği röportajında, Çin'in provokasyonu karşısında ağırlık olarak, silahlanmış bir Japonya'yı (ikinci dünya savaşındaki düşmanı) şiddetle destekleyeceklerini söyledi. Rosario, "Biz bölgeyi dengeleyecek faktörleri arıyoruz ve Japonya da en önemli denge unsuru olabilir.'' diye konuştu.
Filipinler Dışişleri Bakanı'nın bu açıklamaları, Güney Çin Denizi'nin neredeyse tümünde hak iddia eden Çin ile yaşanan gerginliğe sırasında yapılması dikkat çekti.

Filipinler Dışişleri sözcüsü Raul Hernandez de hükümetin görüşünü teyit etti ve Manila'nın bölgede dengeleyici unsur olarak Japonya'yı daha güçlü görmekten ve Japon ordusunun daha aktif hale getirilmesini öngören anayasa değişikliklerinden memnuniyet duyacağını söyledi.

Japonya, Aralık 1941'de Filipinler'i işgal etmiş ve şüphelendiği gerillalara işkence yapıp, idam etmişti. Ayrıca o tarihte Japon işgal ordusu, kendilerine fuhuş hizmeti etmeleri için bazı yerel kadınları zorlamıştı. Savaşta en az 1 milyon Filipinli sivilin öldüğü sanılıyor.

ÇİN: BİR ÜLKEYİ DENGELEMEK İÇİN DİĞERİNE GEREK YOK

Manila yönetiminin açıklamalarını değerlendiren Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Hong Lei, Soğuk Savaş'ın bitmesiyle bir ülkeyi dengelemek için bir diğerine gerek olmadığını söyledi.

Güney Çin Denizi'ndeki hak iddiaları nedeniyle Pekin yönetimi, Filipinler ve Vietnam ile sorun yaşıyor. Çin ayrıca Doğu Çin Denizi'nde de tartışmalı adalar dolayısıyla Japonya ile gerginlik yaşıyor.

Nisan ayında Çin devriye gemileri, Filipinler'in ana adası Luzon'a yakın Scarborough Resifi'nde bir grup Çinli balıkçıyı tutuklamak isteyen Filipinler donanmasını engellemişti.

Manila, Filipinler gemilerinin bölgeden çekilmesi ve uluslararası hukuka göre anlaşmazlığa barışçıl bir çözüm çağrısından sonra bile Çin'in devriye gemilerinin bölgede faaliyetine devam ettiğini açıkladı.

Bu ayın başlarında Filipinler, Çinli yetkililerin, donanmasına kendi karasularına yaklaşan gemileri men etme yetkisi verdiği yönündeki basında çıkan haberlere açıklık getirmesini istemişti.

Öte yandan Filipinler Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, 12 Aralık'ta planlanan ve Çin ile Filipinler, Malezya, Brunei ve Vietnam arasında düzenlenecek Güney Çin Denizi Sorunu Bakan Yardımcıları Toplantısı'nın ertelendiğini açıklamıştı. Bu toplantıya Malezya ve Brunei temsilcileri katılamayacaklarını bildirmişti.

Bu konunun bugün hatırlatılması üzerine Hong Lei, Çin'in ilgili taraflardan, bölgesel barış ve istikrara önem vererek, karşılıklı güveni artıracak ve işbirliğini ilerletecek girişimlerde bulunmalarını istediğini söyledi. Tüm anlaşmazlıkların, ilgili ülkelerce diyalog ve müzakere yollarıyla çözülmesi gerektiğini ve bunun Güney Çin Denizi eylem planının önemli bir ilkesi ve gereği olduğunu vurgulayan Hong, planı imzalayan tüm ülkelerin de bu konuda hemfikir olduğunu dile getirdi.

banner53
Yorumlar (0)
18
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?