banner15

Filipinler devlet başkanı ile Moro temsilcisi görüştü

Filipinler hükümeti ile sürdürülen müzakereler sonucunda özerklik kazanan Moro Müslümanlarının kurduğu Bangsamoro'nun anayasa çalışmaları devam ediyor. Filipinler devlet başkanı ile Moro İslami Kurtuluş Cephesi temsilcisi Japonya'nın Hiroşima kentinde bir araya geldi

Filipinler devlet başkanı ile Moro temsilcisi görüştü

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Filipinler Devlet Başkanı Benigno Aquino ve Moro İslami Kurtuluş Cephesi (MILF) başkanı Murad İbrahim, Japonya'nın Hiroşima kentinde bir araya geldi. İkilinin görüşmesinde, Morolu Müslümanların kurduğu Özerk Bangsamoro Hükümeti'nin anayasa taslağının konuşulduğu belirtildi ancak detay verilmedi.

Görüşmeyle ilgili basına bilgi veren Filipinler hükümet yetkilisi Edwin Lacierda, "Görüşmede neyin konuşulduğunu tahmin etmek zor değil. Bangsamoro'nun anayasa taslağı görüşüldü ancak detaylı bilgi veremem" dedi.

Lacierda toplantının yaklaşık 15 dakika sürdüğünü kaydetti. Toplantıyla ilgili açıklama yapan bir diğer isim de Bangsamoro yönetiminden Muhağir İkbal'di. İkbal, görüşmenin dün gerçekleştiğini ve yaklaşık 20-25 dakika sürdüğünü, toplantıda kendisinin de bulunduğunu ancak ikilinin görüşmesinin başbaşa bir görüşme niteliğinde olduğunu ve herhangi bir detayın açıklanmasının doğru olmayacağını kaydetti.

İkbal ayrıca, Bangsamoro anayasa taslağının hala Filipinler devlet başkanı Benigno Aquino'nun masasında olduğunu ve süreçle ilgili pek de umutlu olmadığını ifade etti.

MILF, 40 yıldan bu yana Filipinler hükümetine karşı bağımsızlık mücadelesi yürütüyor. taraflar arasında 13 yıl önce başlayan barış müzakereleri bu yıl sonuç verdi. Malezya hükümetinin de arabuluculuk ettiği görüşmelerin sonucunda, 27 Mart günü taraflar barış anlaşması imzaladı.

Anlaşmayla birlikte, Morolu Müslümanların yaşadığı bölgede Bangsamoro adı altında özerk bir bölge oluşturuldu. Morolu Müslümanların, "bağımszılığa alternatif" olarak nitelendirdiği Bangsamoro Özerk Yönetimi iki yıl görev yapacak. 2016 yılında yapılacak seçimlerle birlikte, Morolu Müslümanlar ilk defa kendilerini yönetecek kişileri seçecek.

Güncelleme Tarihi: 26 Haziran 2014, 15:16
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48