banner15

Filipinler Dışişleri de ABD'ye çattı

Filipinler Dışişleri Bakanı Perfecto Yasay, ülkesinin ABD’nin 'küçük kahverengi kardeşi' olarak kalmayacağını söyledi

Filipinler Dışişleri de ABD'ye çattı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD’nin başkenti Washington’da bulunan Stratejik ve Uluslararası Araştırmalar Merkezi'nin (CSIS) Pasifik Forumu’nda konuşan Filipinler Dışişleri Bakanı Perfecto Yasay, Filipinler’de yürütülen “uyuşturucuyla mücadele” operasyonunu başta ABD olmak üzere hiçbir ülkenin eleştirmesine izin vermeyeceklerini söyledi.

Dışişleri Bakanı Yasay, ABD’nin Filipinler’i küçük ‘kahverengi’ bir kardeş olarak görmesine müsâde edilmeyeceğini ve insan hakları konusunda kendilerine vaaz verilmesini de kabul etmediklerini dile getirdi. Yasay, ABD ile yürütülen dostâne ilişkiler çerçevesinde Washington’dan karşılıklı saygı ilkesine göre hareket etmesini istediklerini kaydetti.

Filipinler’de 30 Haziran’da göreve gelen Devlet Başkanı Rodrigo Duterte’nin uyuşturucuya karşı başlattığını söylediği mücadelede uyuşturucu tâciri olduğundan şüphelenilen binlerce kişi güvenlik güçleriyle girdikleri çatışmalarda öldürülmüştü.

Birleşmiş Milletler (BM) ve ABD, geçen ay Duterte’ye bu ölümlerin durdurulması ve uluslararası insan hakları yükümlülüklerine uyulmasına yönelik çağrıda bulunmuştu.

Daha önce ülkesini BM üyeliğinden çıkarma tehdidinde bulunan Duterte, hükümetinin “bağımsız dış politika” benimseyeceğini açıklamıştı.

Duterte, ikiyüzlü olmakla suçladığı ABD’nin askerî varlığının çatışma dolu Mindano adasındaki durumu daha da kötüleştirdiğini savunarak, “Özel kuvvetler Mindano’dan gitmeli.” demişti. Beyaz Saray, Filipinler hükümetinin ABD’nin Mindanao’daki askerî varlığına son verilmesi isteğini kendilerine resmî olarak bildirmediğini duyurmuştu.

Güncelleme Tarihi: 17 Eylül 2016, 10:28
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35