Filipinler selde ölenleri gömmekte zorlanıyor

680'den fazla kişinin öldüğü, 800 kişinin kayıp olduğu Filipinler'in güneyinde yetkililer cesetleri toplu olarak gömmeye çalışıyor

Asya 19.12.2011, 13:45 19.12.2011, 14:42
Filipinler selde ölenleri gömmekte zorlanıyor

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Filipinler'in güneyinde son yılların en büyük felaketi yaşanırken, cenaze evlerinin dolması dolayısı ile toplu cenaze törenleri düzenlenecek. Felaket sonucu yaklaşık 684 kişi ölürken, yetkililer cesetlerin bir kısmını toplu mezarlarda toprağa vermeyi planlıyor.

Filipinler'in Mindanao adasını geçtiğimiz Cuma günü gecesi vuran Washi fırtınası, şiddetli yağmur getirirken, bölgede büyük bir felakete yol açtı. Adanın iki büyük şehrinde ani sel baskınları yaşanırken, kırsal ve madenlerin bulunduğu bölgelerde toprak kaymaları yaşandığı belirtildi. Fırtına ile gelen rüzgarın hızının ise 90 kilometre saate kadar çıktığı ifade edilmişti.

Filipinler makamları, ölü sayısı ile ilgili yeni bir rakam açıklamazken, kayıp sayısı ile ilgili ise değişik rakamlar ifade ediliyor. Ölü sayısı en son 684 olarak duyurulurken, hükümet kayıp sayısını 82 olarak açıkladı. Filipinler Kızılhaç Kurumu ise kayıp sayısının yaklaşık 800 civarı olduğunu kaydediyor.

Felaketin en çok etkilediği Mindanao adasındaki İligan şehri Belediye Başkanı Lawrence Cruz, şehrindeki yaklaşık 10 civarında olan cenaze evinin artık dolduğunu söyledi. Cruz, kimse tarafından alınmayan ilk 50 cesedin defin işinin bugün yapılacağını ve bireysel mezarlarda toprağa verileceğini söyledi. İligan şehri Belediye Başkanı, cesetlerin artık çürümeye başladığını ve tutacak yerleri de olmadığı için ölenlerinin yakınlarını bulamadan toprağa verileceğini belirtti. Cruz, İligan şehrindeki ölü sayısının ise resmi rakamlara göre 279 olduğunu aktardı.

FELAKET ATEŞKESİ

Adadaki diğer bir şehir Cagayan de Oro'da ise durum daha da vahim. Şehir yönetimi cesetleri toplu mezarlarda toprağa vermeye hazırlanırken, yerel halk ise buna karşı çıkıyor. Cagayan de Oro'da ise resmi ölü sayısı 340 olarak açıklanmıştı.

Filipinler'i vuran Washi fırtınası ve felaketinden ülkenin güneyindeki 13 eyalette 143 bin kişi etkilenirken, 45 bin kişinin geçici barınaklara sığındığı bildirildi. Yetkililer, afet sonucu 7 bin evin yıkıldığını aktardı.

Öte yandan Maocuların önderliğindeki Filipinler Komünist Partisi'nin (CPP) sel kurbanlarına yardım için ateşkes ilan ettiği açıklandı. Filipinler'de 40 yıldır güvenlik güçlerine karşı silahlı mücadele veren CPP, 6 günlük tek taraflı Noel ateşkesi ilan ettiğini bildirdi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?