banner39

Filipinler'de barış görüşmeleri sonuçsuz

Hükümet ile müslüman direnişçilerin temsilcisi MILF arasında MAlezya arabuluculuğunda süren görüşmelerden bir anlaşma çıkmadı

Asya 29.04.2011, 11:16 29.04.2011, 11:16
Filipinler'de barış görüşmeleri sonuçsuz

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Filipin hükümeti barış müzakerecileri ile ülkenin en büyük Müslüman direniş grubu Moro İslam Kurtuluş Cephesi (MILF) ile Malezya'da yapılan barış görüşmeleri sona erdi, ancak taraflar herhangi bir ciddi anlaşma sağlayamadı.

Son raund, Mindanao Adası'nda bağımsızlık isteyen MILF ile Filipinler yönetimi arasındaki barış paneller arasında barış görüşmelerinin 21'incisiydi.

MILF'in baş müzakerecisi Mohagher İkbal, her iki tarafın müzakerelere aracılık den Malezya'da Hazira ayında görüşmelere devam etme kararı aldıklarını bildirdi. Görüşmeler sırasında MILF siyasi tutukluların serbest bırakılmasını talep etmiş, Manila yönetimi müzakerelere karşı çıkan direniş liderleriyle ilgili endişelerini masaya taşımıştı.

Barış görüşmelerinde daha önce varılan anlaşma, anayasaya aykırı olduğu gerekçesiyle 2008'de iptal edilmiş, bu karar ülkede şiddet olaylarının yeniden tırmanmasına neden olmuştu.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?