banner39

Filipinler'de barış metni hazır

Moro İslami Kurtuluş Cephesi ile Filipinler Hükümeti arasındaki son görüşmelerde nihai anlaşma imzaya hazır hale geldi

Asya 19.02.2014, 17:40 19.02.2014, 19:18
Filipinler'de barış metni hazır

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Filipinler'de 13 yıldan bu yana devam eden barış müzakerelerinde sona gelindi. Moro İslami Kurtuluş Cephesi (MILF) ile Filipinler hükümeti arasında imzalanması planlanan barış metnine son halinin verildiği açıklandı.

Filipinler hükümeti temsilcileri ve Moro İslami Kurtuluş Cephesi temsilcilerinin barış anlaşmasını Şubat ayı sonunda veya Mart ayı içerisinde imzalamaları bekleniyor. Malezya'nın arabuluculuğu ile gerçekleşen barış müzakereleri 2001 yılında başlamış, 2008 yılına kadar devam etmişti. 2008 yılında karşılıklı saldırıların ve çatışmaların artmasının ardından görüşmeler askıya alınmıştı.

Karşılıklı girişimler neticesinde 2012 yılında tekrar başlayan görüşmelerde sona gelindi. Filipinler hükümetiyle Moro İslami Kurtuluş Cephesi arasında 40 yıldan bu yana devam eden savaşta 100 binden fazla insan hayatını kaybetmişti.

Barış anlaşmasının imzalanmasının ardından Moro İslami Kurtuluş Cephesi'nin etkin olduğu bölgeye özerklik statüsü verilecek. Özerklik kazanan bölge için taraflar ortaklaşa bir anayasa metni üzerinde çalışıp bölge için bir anayasa yapacaklar. Bu süre zarfında bölgede bir geçiş yönetimi olması kararlaştırıldı. Geçiş yönetiminin 2016 yılına kadar görevde kalması ardından özerk yapının planlandığı gibi yönetimi devralması üzerinde anlaşmaya varıldı.

Yorumlar (0)
24
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?