banner39

Filipinler'de barış sürecine devam

Filipinler'de 40 polisin ölümüne neden olan olayların barış sürecini sekteye uğratacağı endişesi, müzakerecilerin "kararlılık" vurgusuyla yerini yeniden umuda bıraktı

Asya 31.01.2015, 16:48 31.01.2015, 17:25
Filipinler'de barış sürecine devam

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Filipinler hükümetinin başmüzakerecisi, geçen hafta Mindanao'da meydana gelen ve 44 polisin ölümüne yol açan çatışmanın bölgedeki barış sürecini aksatmayacağını söyledi.

Hükümet ve Moro İslami Kurtuluş Cephesi (MILF) tarafından yapılan ortak açıklamaya göre, hükümet tarafının barış görüşmelerini yürüten ekibinin başkanı Miriam Coronel-Ferrer, "Bu çatışma, Mindanao'da barış yolundaki zorlu yolculuğumuzda karşılaştığımız ilk engel değil ancak son olmasını istiyoruz" dedi.

MILF'nin başmüzakerecisi Muhacir İkbal ise çatışmada hayatını kaybedenlerin ailelerine başsağlığı dileklerini iletti. İkbal, mesajında ayrıca "Mindanao'da barışa ulaşma çabalarımızı hiçbir engel durduramaz" ifadesini kullandı.

Geçen pazar günü Mindanao adasındaki MILF idaresinde bulunan Maguindanao bölgesinde iki zanlının yakalanması için düzenlenen operasyonun ardından çıkan çatışmada 44 polis ile 18 MILF savaşçısı hayatını kaybetmişti. Olaydan sonra bölgede barışa yönelik adımların askıya alındığı ve "Bangsamoro Temel Yasası" konusundaki görüşmelerin askıya alındığı belirtilmişti.

Yaklaşık 40 yıl süren ve 120 bin kişinin ölümüne neden olan ayrılıkçı hareketin ardından taraflar arasında 27 Mart 2014'te Müslümanların çoğunlukta olduğu Mindanao’ya özerklik veren Bangsamoro Barış Anlaşması imzalanmıştı. Anlaşmanın imzalanmasıyla, bölgeye kalıcı barış getirmesi öngörülen Bangsamoro Temel Yasası'nın nihai taslağı geçen yıl eylülde Filipinler Kongresi’ne sunulmuştu.

banner53
Yorumlar (0)
11
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?