Filipinler'de barışa karşı çıkan isyancı gruba operasyon

Filipinler'de MILF ile varılan anlaşmaya karşı çıkan Bangsamoro İslami Özgürlük Hareketi üyelerine düzenlenen operasyonda iki kişi öldü

Filipinler'de barışa karşı çıkan isyancı gruba operasyon

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Filipinler hükümeti ile Moro İslami Kurtuluş Cephesi (MILF) arasında uzlaşılan barış anlaşmasına karşı çıkan isyancı grupla ordu arasında çıkan çatışmada 2 kişi yaralandı.

Ülkenin güneyindeki Maguindanao bölgesinde çıkan çatışmayla ilgili bilgi veren Ordu Sözcüsü Albay Dickson Hermoso, Bangsamoro İslami Özgürlük Hareketi üyelerine yönelik havadan ve karadan operasyon düzenlendiğini belirtti.

Bu arada örgütün liderini yakalamak amacıyla Maguindanao'daki başka bir bölgede de polis tarafından operasyon başlatıldı. Örgüt, çatışmada 2 üyelerinin de yaralandığını açıklayarak, ordu yönelik hedefleri vurmaya devam edeceklerini belirterek tehditlerde bulundu.

Filipinler hükümetiyle Moro İslami Kurtuluş Cephesi (MILF) arasında uzlaşılan barış anlaşmasına bölgedeki bazı örgütler karşı çıkıyor. Malezya'nın başkenti Kuala Lumpur'daki müzakerelere hükümet adına katılan yetkililerle MILF liderleri anlaşmanın sonuncu eki üzerindeki görüşmeler tamamlamıştı. Müzakere edilen belgede isyancıların kademeli olarak etkisiz hale gelmesi konusunun yer aldığı, bunun daha önce üzerinde uzlaşılan diğer üç metinle birlikte ana anlaşmayı oluşturduğu ifade edilmişti. 

Taraflar arasındaki müzakere belgelerinin tümünü içeren kapsamlı barış anlaşmasının kısa süre içinde Manila'da imzalanması umuluyor. Anlaşma Müslümanlar'ın yoğunlukta olduğu bölgede geniş bir özerklik, hazineden bölgedeki kaynaklara ait gelirlerden bu özerk bölgeye daha fazla pay ve silahsızlanma gibi maddeleri içeriyor.

Güncelleme Tarihi: 27 Ocak 2014, 15:51
banner53
YORUM EKLE

banner39