Filipinler'de bugün barış anlaşması imzalanıyor

Filipinler hükümeti ile Moro İslami Kurtuluş Cephesi arasında 13 yıldan bu yana devam eden barış müzakerelerinde sona gelindi, bugün imzalanacak barış anlaşmasıyla birlikte, Filipinler'de yaşayan Müslümanlar özerklik kazanacak

Filipinler'de bugün barış anlaşması imzalanıyor

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Filipinler'de bugün 40 yıldan bu yana devam eden savaş üzerinde mutabakata varılan bir barış anlaşmasının imzalanmasıyla resmen son buluyor. 

Filipinler hükümeti ile Moro İslami Kurtuluş Cephesi (MİKC) arasında bugün imzalanacak barış anlaşması ile birlikte, 40 yıldan bu yana süren savaş bitmiş olacak. Filipinler'in Mindanao kenti ve çevresinde yoğun olarak yaşayan Müslüman nüfusa, yeni anlaşma ile birlikte Özerklik verilecek. 

Bangsamoro ismi ile kurulacak yeni özerk bölge, beş ayrı otonom yapıdan oluşacak. Bangsamoro özerk bölgesinin askeri gücü olmayacak ancak, polis gücü bulundurabilecek. Ekonomik olarak da Filipinler merkezi hükümetine bağlı olacak bölgede en büyük kazanımın barış olduğu ifade ediliyor.

Filipinler'de 40 yıldan bu yana devam eden iç savaşta 120 binden fazla insan hayatını kaybetti. MİKC ve Filipinler hükümeti arasında 13 yıldan bu yana devam eden barış müzakerelerine Malezya arabuluculuk ediyordu. 13 yıllık müzakerelerin ardından, geçtiğimiz ay barış metni üzerinde anlaşma sağlandı. Anlaşmanın bugün imzalanmasına karar verildi.

Morolu Müslümanlar barışın gelmesi ile birlikte sivil hayata geçişe hazırlanıyor. Bangsamoro özerk bölgesi için bir geçiş yönetimi oluşturulacak. Geçiş yönetimi 2016 yılına kadar görevde kalacak. 2016 yılında yapılması planlanan seçimlerle birlikte bölgede yaşayan Müslümanlar ilk defa kendi yöneticilerini seçebilme şansını yakalayacaklar.

Güncelleme Tarihi: 27 Mart 2014, 12:21
banner53
YORUM EKLE

banner39