banner39

Filipinler'de çatışmalar devam ediyor

Filipinler'de MILF'in yönetimle barış anlaşması yapmasından sonra Moro Ulusal Kurtuluş Cephesi yeni cephe açtı.

Asya 12.09.2013, 13:04 12.09.2013, 15:16
Filipinler'de çatışmalar devam ediyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Filipinler'in Zamboanga şehrinde Moro Ulusal Kurtuluş Cephesi'nin köyleri basarak 10'dan fazla kişiyi rehin almasıyla başlayan krizde, ikinci bir şehre saldırdığı bildirildi.

Moro Ulusal Kurtuluş Cephesi, Moro İslami Kurtuluş Cephesi (MILF)'nin hükümetle  uzlaşmaya varmasıyla başlayan süreçte dışlanmasına tepki olduğu iddia ediliyor.

Basilan bölgesindeki Lamitan'ın Belediye Başkanı Yardımcısı Roderick Furigay, bu sabah kentin Hristiyan nüfusun yoğun olarak yaşadığı dış semtlerine saldırıldığını söyledi. Furigay, saldırıda 5 kişinin kaybolduğunu, 2 kişinin yaralandığını belirtti. Şehrin valisi Mujiv Hataman da saldırının geri püskürtüldüğünü açıkladı. Kaybolan beş kişinin rehin alındığı öne sürülüyor. Toplam 180 kişlinin rehin alındığı belirtiliyor.

Moro Ulusal Kurtuluş Cephesi'nin pazartesi gününden bu yana rehineleri tuttuğu yarım milyon nüfuslu Zamboanga'da üç gündür süren kriz hayatı adeta felç etti. Kentte uçak ve feribot seferleri durduruldu.

Çatışmaların yaşandığı bölgeye yakın yaşayan görgü tanıkları, zırhlı askeri araçların sokaklarda sıralandığını, askerlerin bir okulda toplandığını ve keskin nişancıların binaların çatılarına yerleştiğini söylüyor. Çatışmalardan kaçan yaklaşık 15 bin köylü, deniz kenarındaki spor kompleksi içinde yer alan kapalı tribüne ve okullara sığındı.

Moro islami Kurtuluş Cephesi'nin Filipinler yönetimi ile barış sürecini başlatmasına tepki gösteren Moro Ulusal Kurtuluş Cephesi bölgede saldırılara devam ediyor.  Daha önce MILF hükümetle barışl yapmış, gerilla güçleri resmi polis olmuştu.

Yorumlar (0)
27
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?