Filipinler'de salgın tehlikesi

Birleşmiş Milletler, Filipinler'deki tayfunda ölenlerin sayısının 4 bin 460'a çıktığını duyururken ülkede salgın tehlikesi temiz su sıkıntısı başgösterdi

Filipinler'de salgın tehlikesi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

BM Genel Sekreterlik Sözcü Yardımcısı Farhan Haq, gazetecilere yaptığı açıklamada, Filipinler'den BM'ye verilen bilgiler ışığında felaketin boyutunu açıkladı.

Buna göre, tayfun felaketinde hayatını kaybedenlerin sayısı 4 bin 460'a ulaştı. Tayfundan etkilenenlerin sayısı 12 milyon olurken 920 bin kişi ise evlerinden oldu.

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun'un konuya ilişkin, bölgede bulunan BM İnsani İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı ve Acil Durumlar Koordinatörü Valerie Amos'tan güncel bilgileri aldığını aktaran Haq, Ban'ın Filipinler'deki yıkımın boyutlarından endişe duyduğunu dile getirdi.

TEMİZ SU SIKINTISI

Filipinlerin Tacloban halkı, gıda ve temiz su bulmakta zorluk çekiyor. Kentin büyük bölümü tahliye edilmiş olsa da geride kalanlar elverişsiz koşullarda yaşam mücadelesi veriyor.

Her geçen gün artan açlık ve su sıkıntısı nedeniyle halk sokakta özellikle yabancı uyruklu gazetecilerden yiyecek ve su istiyor. Tacloban bölgesinde yaşayan 68 yaşındaki Hospicio Doldolea adındaki Filipinli, açlık nedeniyle yakınlardaki bazı kırsal bölgelerde köylülerin köpek ve kedi eti yemeye başladığını belirterek, "bazı bölgelerde açlık nedeniyle kedi ve köpek eti yenmeye başlandığını" söyledi.

Halk, yardımların hayatta kalmaları için bir an önce yardımların bölgeye ulaştırılmasını istiyor.

Kentte yaklaşık 1 haftadır sokaklarda bekletilen cesetlerin bugün akşam saatlerinde toplu olarak gömüleceği belirtiliyor. Ceset toplama merkezindeki hükümet yetkilileri cesetleri uzak bir noktaya kamyonla taşıyıp toprağa gömüleceğini ifade ediyorlar.

KURU YÜK GEMİLERİ KARAYA ÇIKTI

Üzerinden yaklaşık bir hafta geçen tayfunun her geçen gün oluşturduğu büyük yıkım gün yüzüne çıkıyor. Tacloban'nın kıyı şeritlerinde denizden sürüklenip yaklaşık 200 metreye kadar karaya çıkan dev gemiler afet mağduru halk için barınma alanı olmuş durumda.

Neredeyse bütün evi yıkılmış Cristophe, dev dalgaların ve rüzgarın kuru yük gemilerini evlerinin yakınına kadar getirdiğini belirtiyor. Tayfun nedeniyle yüksek kesimlere çıktıklarını, geri döndüklerinde ise evlerinin yanı başında gemileri görünce büyük şaşkınlık yaşadıklarını belirtiyor.

Güncelleme Tarihi: 15 Kasım 2013, 10:01
banner53
YORUM EKLE

banner39