Filipinler'de tayfun: 41 bin tahliye

Filipinler'de etkili olan tayfun nedeniyle 41 binden fazla kişi tahliye edildi

Asya 04.12.2012, 09:31 04.12.2012, 12:40
Filipinler'de tayfun: 41 bin tahliye

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Filipinler'de etkili olan şiddetli tayfun nedeniyle 41 binden fazla kişinin tahliye edildiği bildirildi. Tayfunda şimdiye kadar 6 kişi de öldü.

Ülkenin güney bölgesindeki Mindanao Adası'nda etkisini arttıran tayfun yüzünden Surigao del Sur ve Davao Oriental'da bazı bölgelerde elektrik kesilirken, toplu taşıma hizmetlerine ara verildi. Tayfun nedeniyle kıyı bölgelerdeki riskli alanlarda 41 binden fazla kişinin tahliye edildiği belirtildi.

Hızı saatte 210 kilometreye varan rüzgar ve şiddetli yağış, enerji nakil ve telefon hatlarını kopartı. Çok sayıda ağaç devrildi. Evlerin çatıları uçtu. 

Tayfun nedeniyle Filipinler'de okullar ve birçok işyerinin kapandığı belirtiliyor. 500 kilometrekarelik bir fırtına bulutuyla hareket eden tayfunun perşembe günü Güney Çin Denizi'ne ulaşmasının beklendiği bildiriliyor.

Filipinler Devlet Başkanı Benigno Aquino, devlet televizyonunda yaptığı konuşmada, tayfunun etkili olduğu bölgelerde güvenliğin sağlandığı ve vatandaşların uyarıları dikkate alması gerektiğini belirtti. Öte yandan, tayfun nedeniyle iç hatlarda 80 uçuş iptal edildi.

Filipinler'in Mindanao Adası'nda Moro'lu Müslümanlar yaşıyor. Geçen yılki tayfunda ise Mindanao adasında yaşayan bin 500 kişi hayatını kaybetmişti.

 

 

 

 

 

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?