Filipinler'den rehine açıklaması

Filipinli yetkililer, rehine olayıonın yaşandığı bölgede kontrolün önemli bir kısmının ele geçirildiği ancak rehinelerin canlı kalkan olarak kullanılması sebebiyle henüz kurtarılamadığını açıkladı

Filipinler'den rehine açıklaması

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Filipinli yetkililer, 100 kadar kişinin rehin alındığı bölgenin yüzde 70'inde kontrolün yeniden sağlandığını fakat rehinelerin hala kurtarılamadığını bildirdi.

Askeri yetkililer, Zamboanga kentine bağlı köylerde, olayların başladığı 8 Eylül'den bu yana, Moro Ulusal Kurtuluş Cephesi'ne mensup 114 kişinin öldürülerek ya da gözaltına alınarak etkisiz hale getirildiğini açıkladı.

Yetkililer, güney kıyısındaki iki yerleşim biriminin hala 100 kadar örgüt mensubunun kontrolü altında olduğunu ve bu kişilerce alıkonulan rehinelerin "canlı kalkan" olarak kullanıldığını belirtti.

Çatışmalar yüzünden 850 kadar evin yerle bir olduğu, yaklaşık 82 bin kişinin evini terk etmek durumunda kaldığı ifade edildi.

Moro Ulusal Kurtuluş Cephesi, 1996 yılında hükümetle barış anlaşması imzalamış ancak resmi makamları güneyde Müslümanlar için özerk bölge oluşturma sözüne bağlı kalmamakla suçlayan yüzlerce kişi, hükümete karşı silahlı mücadeleyi sürdürme yoluna gitmişti.

Güncelleme Tarihi: 16 Eylül 2013, 15:56
banner53
YORUM EKLE

banner39