Filipinler'in güneyinde gerginlik sürüyor

BİÖS örgütü silahlandığı iddia edilen Hristiyan milislerin arkasında ordunun olduğunu öne sürdü.

Filipinler'in güneyinde gerginlik sürüyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Filipinler'in güneyinde faaliyet gösteren Bangsamoro İslami Özgürlük Savaşçıları (BİÖS) örgütü, ülkenin güneyinde silahlandığı belirtilen Hristiyan milislerin arkasında ordunun bulunduğunu iddia etti.

Filipinler hükümeti ile Moro İslami Kurtuluş Cephesi (MİKC) arasında imzalanan barış anlaşmasına karşı çıktığı bilinen BİÖS'ün sözcüsü Abu Misri Mama, gördüğü fotoğraflarda, kendilerini "Red God Soldiers" (RGS) olarak adlandıran Hristiyan milislerin ellerinde tuttukları silahların ordudan geldiğine inandığını söyledi.

Hristiyan milislerin ileri teknolojiye dayalı silahları olsa dahi onlardan korkmadıklarına vurgu yapan Mama, "Onlardan çok az var" ifadesini kullandı.

Öte yandan ordu sözcüsü Yüzbaşı Jo-ann Petinglay, Hristiyan milislerin yerlerinin belirlendiği takdirde tereddüt edilmeden harekete geçileceğini ve tutuklanacaklarını belirtti.

Petinglay, RGS milislerinin arkalarında ordudan birilerinin olup olmadığının inceleneceğini ve müsamaha gösterilmeden haklarında dava açılacağını dile getirdi.

Sulu adasına bağlı Jolo Piskoposu Angelito Lampon, ülkenin güneyinde yaşayan Hristiyanların, radikal grupların saldırılarından dolayı silahlanmaya ve militan örgütler oluşturmaya başladıklarını söylemişti. 

Filipinler'in Katolik Piskoposları Konferansı internet sitesinde ise, yaklaşık 300 RGS milisinin silahlarını sergiledikleri ve bölgedeki Moroluları buradan çıkaracakları sözünü verdikleri şeklinde bir haber yer almıştı.

Filipinler'in güneyindeki direniş hareketi Moro İslami Kurtuluş Cephesi, yaklaşık 40 yıl süren ve 120 bin kişinin ölümüne neden olan çatışmaların ardından hükümetle, 27 Mart 2014'te Bangsamoro Barış Anlaşması imzalamıştı.

Tarihi anlaşma kapsamında taraflar, silahlarını 16 Haziran'da sembolik olarak bırakmıştı. Maguindanao bölgesinde düzenlenen silah bırakma törenine Filipinler Devlet Başkanı Benigno Aquino ve Moro İslami Kurtuluş Cephesi Lideri Hacı Murat İbrahim katılmıştı. Törende sembolik olarak 145 savaşçı, silahlarını, Türk Büyükelçi Haydar Berk başkanlığındaki bağımsız kurula teslim etmişti. 

Yasanın onaylanması halinde, Mindanao Özerk Bölgesi'nin yerini alacak Bangsamoro Siyasi Birimi vilayetlerinin belirlenmesi için halk oylamasına gidilecek.

 

 

Güncelleme Tarihi: 22 Ocak 2016, 23:26
banner53
YORUM EKLE

banner39