banner39

banner35

Filipinli balıkçılar 4 yıl sonra Güney Çin Denizi'nde

Filipinli balıkçılar, Çin gemilerinin çekildiği Güney Çin Denizi'nde yeniden avlanmaya başladı

Asya 29.10.2016, 15:47 29.10.2016, 16:13
Filipinli balıkçılar 4 yıl sonra Güney Çin Denizi'nde

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Filipinler Devlet Başkanı Rodrigo Duterte'nin Çin'i ziyaret etmesinden bir hafta sonra Filipinli balıkçıların tartışmalı Scarborough Resifi'nde avlandığı bildirildi.

Yerel GMA yayın kuruluşunun haberinde, Filipinli balıkçıların, Çin Sahil Güvenliğinin, çarşamba akşamı Panatag olarak da bilinen Scarborough Resifi'ne girişlerine engel olmadığını aktardığı belirtildi. Dört yıl aradan sonra bölgede avlanarak geri dönen Filipinli balıkçıların bu gelişme karşısında şaşkınlıklarını gizleyemediği kaydedildi.

Filipinler Devlet Başkanlığı Sözcüsü Ernesto Abella, dün Güney Çin Denizi'nin doğusunda yer alan resifte üç gündür Çin gemilerinin gözlenmediğini açıklamıştı.

Duterte, Çin dönüşünde yaptığı açıklamada, Filipinli balıkçıların yakında resifte avlanabileceğini ümit ettiğini söylemişti.

Çin, Filipinler ile davalık olduğu Güney Çin Denizi sorununda, daha yumuşak adımlar atarak bir önceki devlet başkanının aksine, yeni Filipinler yönetimiyle ters düşmek istemiyor. Bu konuda benzer tavır takınan ve ülkesinin Çin ilişkilerine öncelik veren Duterte de Uluslararası Tahkim Mahkemesinin 12 Temmuz'da Filipinler lehine karar vermesine rağmen, Çin'in bu karara uyması konusunda şimdilik baskı yapmamayı tercih ediyor.

Yorumlar (0)
24
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?