Fransa'dan Rusya'ya yaptırımları kaldırma işaretleri

Fransız bakan: Rusya'ya karşı yaptırımlar kaldırılabilir

Fransa'dan Rusya'ya yaptırımları kaldırma işaretleri

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Batı devletlerinin Rusya’ya uyguladığı yaptırımların Ukrayna'da barış sürecinin ilerlemesi şartı ile 2016 yazında kaldırılabileceği bildirildi.

Fransız Le Monde gazetesi, konunun, Dışişleri bakanı Emmanuel Macron tarafından Moskova'da Fransız iş adamları temsilcileri ile yaptığı toplantıda gündeme getirdiğini yazdı.

Rus Interfax ajansı Macron’un "Hepimizin ortak hedefimiz önümüzdeki yaz yaptırımların kaldırılmasını sağlamaktır" sözlerine yer verdi.

Cuma günü ABD Dışişleri Bakanı John Kerry de önümüzdeki aylarda Minsk anlaşmaların tam olarak uygulanması ve Ukrayna krizi ile ilgili yaptırımların sonlandırılabileceğini söylemişti.

Davos'taki Dünya Ekonomik Forumunda konuşan ABD Dışişleri Bakanı "Ben her iki tarafın sorunu çözmek için samimi ve meşru bir çabası ile önümüzdeki aylarda Minsk anlaşmalarının hayata geçirilmesinin mümkün olduğuna inanıyorum. O zaman yaptırımların kaldırılmasında engel kalmayacaktır" demişti.

25 Ocak Pazartesi günü, Moskova'da Rusya-Fransya Ekonomik, Mali, Sanayi ve Ticaret Konseyi 21'nci toplantısı yapılacak. Fransız Büyükelçiliği bu toplantıda iki ülkenin küçük ve orta ölçekli işletmelerin alanında işbirliği ve ortak projelerin ele alınacağını bildirdi. Fransız heyetine Dışişleri bakanı Emmanuel Macron başkanlık edecek.

 

Güncelleme Tarihi: 25 Ocak 2016, 15:50
banner53
YORUM EKLE

banner39