G-20'de Suriye dışında neler konuşuldu

Küresel şirketlerin vergilendirilmesi, döviz fonu, istihdam, ekonomik büyüme... Suriye krizinin gölgesinde kalan St.Petersburg zirvesinin gerçek gündemindeki konular

G-20'de Suriye dışında neler konuşuldu

Rusya’nın St. Petersburg kentinde düzenlenen G-20 zirvesi her ne kadar Suriye krizinin gölgesinde kalsa dahi, resmi gündem başlığı küresel ekonomi. Obama ile Putin arasındaki gerilimin konuşulduğu ilk günden farklı olarak bugün Petersburg’dan ekonomi başlıklı haberler de gelmeye başladı.

KÜRESEL ŞİRKETLERE VERGİ GELİYOR

G-20 zirvesinin önemli gündemlerinden birisi küresel şirketlerin nasıl vergilendirileceği konusuydu. Yasal boşlukları kullanan dev şirketler  faaliyet gösterdikleri ülkelerde ya çok düşük oranda vergi  ödüyorlar ya da hiç ödemiyorlar. Her yıl milyarlarca dolar kar eden, ancak ödedikleri vergi miktarı düşük olan Apple, Amazon, Google, Facebook vergi boşluğunu kullanan dev şirketlerden sadece bir kaçı.

Teknoloji şirketi Apple,  Amerika dışından son 3 yılda elde ettiği 74 milyar dolarlık geliri için toplamda sadece  yüzde 2 vergi ödedi. E-ticaret şirketi Amazon’un ise  İngiltere'de  6.5 milyar dolarlık satış için 3.7 milyon dolar vergi ödediği basına yansımıştı. Benzer  durumlar Google, Facebook ve benzeri büyüklükteki diğer önemli çok uluslu şirketler için de geçerli.

Petersburg zirvesine katılan liderler de bu durumun önüne nasıl geçilebileceğini tartıştı ve boşlukların ortadan kaldırılması için fikir birliğine vardı. Gelişmiş ülkelerin liderleri vergi boşluklarının önüne geçmeye yönelik plana destek verme konusunda anlaştı.

Küresel vergi reformu talebi Haziran ayında yapılan G8 zirvesinde İngiltere Başbakanı David Cameron tarafından dillendirilmişti. Cameron, özellikle karlarını faaliyet gösterdikleri ülkelerden farklı yerlere taşıyan ve farklı vergi uygulamalarından faydalanan çok uluslu şirketlerden şikayetçi olmuştu.

BRICS ÜLKELERİ DÖVİZ FONU OLUŞTURUYOR

Zirve çerçevesinde gündeme gelen başka bir konu ise FED’in destek politikalarının sona ermesinin ardından döviz fonunun oluşturulması. Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin ve Güney Afrika’dan oluşan BRICS ülkeleri dün 100 milyar dolarlık döviz rezervi oluşturulmasını kabul etti.

Yapılan anlaşmaya göre aslan payını alan Çin fona toplamda 41 milyar dolar katkıda bulunacak. Diğer ülkelerin de 18’er milyar dolar yatırması hedefleniyor. Fed’in destek politikalarını bu ay sonuna kadar bitirmesi bekleniyor. Ancak başta BRICS üyeleri olmak üzere gelişmekte olan 24 ekonominin para birimleri şimdiden dolar karşısında değer kaybediyor. Oluşturulacak döviz fonunun piyasadaki para akışını tekrar canlandırması hedefleniyor.

PETERSBURG PLANI ONAYLANDI

G-20 liderleri ayrıca, dünya ekonomisinin kalkınması ve  yeni iş yerlerinin oluşturulmasına yönelik Petersburg planını onayladı.  Rusya’nın Maliye Bakanı Anton Siluanov, tüm liderlerin planı desteklediğini söyledi. Petersburg planı yatırımların teşvikini, volatilite düzeyinin düşürülmesini öngörüyor ve G-20 ülkelerinin borçların ve bütçe açıklarının azaltılması yönündeki çabalarını yansıtıyor.

Bunun yanı sıra, G-20 yaklaşık bankalar ve sigorta şirketleri olmak üzere iflas etmemesi gereken 40 finans kuruluşunu belirledi. Bu kuruluşlara ek denetim önlemleri ve hissedarlarına yönelik ek talepler uygulanacak.

ERDOĞAN BÜYÜYEN TÜRKİYE EKONOMİSİNİ ANLATTI

G-20 zirvesine katılan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan "Büyüme ve Küresel Ekonomi" oturumunda büyüyen Türkiye ekonomisini anlattı. Başbakan, istihdamın da artırılabilmesi için orta vadeli programların kilit önem taşıdığını söyledi, Türkiye ekonomisini örnek gösterdi. Türkiye Başbakanı, iyi tasarlanan ve kararlılıkla uygulanan orta vadeli programların büyümede, istihdamda, kamu maliyesi göstergelerinde ve piyasa güvenin artmasında kritik rol oynadığını vurguladı.

Başbakan, gelişmiş ekonomilerin genişletici para politikalarından çıkış sürecinin koordinasyon ve işbirliği içerisinde yürütülmesinin önemli olduğuna da dikkat çekti. Erdoğan konuşmasını “Çıkış stratejilerinin yayılma etkileri konusunda duyarlı olunmalı ve şeffaf bir iletişim stratejisi izlenmeli. Bilhassa çıkışın zamanlaması ve hızı dikkatli bir biçimde ayarlanmalı. Bu sürecin yükselen piyasa ekonomilerinin büyüme ve mali istikrar hedeflerine zarar vermeden yürütülmesine özen gösterilmeli” diye sürdürdü.

Uluslararası mali sistemin yeniden yapılandırılması gerektiğini vurgulayan Başbakan, IMF'nin kota ve yönetim yapısına da değindi: “İMF kota formülünün ve 15’nci genel kota gözden geçirmesinin hedeflediğimiz tarih olan ocak 2014’e kadar tamamlanmasını sağlamalıyız”.

Başbakan Erdoğan, finansal düzenlemeler reformu çerçevesinde, kredi derecelendirme kuruluşlarına olan mekanik bağımlılığın azaltılmasının önemli olduğunu da belirtti.

G-20’NİN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDI

St. Petersburg zirvesinin ardından 35 sayfalık sonuç bildirgesi yayınlandı. Belgede sürdürülebilir büyüme için çerçeve anlaşması, yolsuzlukla mücadelenin güçlendirilmesi, iklim değişiklikleri ile mücadele, finans hizmetlerine erişim, uluslararası finansal mimarı, finansal yatırımlar gibi başlıklar altında küresel ekonominin en önemli sorunlarına değinildi. Sonuç bildirgesinde Euro mekanında bankacılık birliğinin hızla kurulması yönünde kararlı adımların atılmasının para birliğinin güçlenmesini sağlayacağı vurgulandı.

PUTİN: DÜNYA EKONOMİSİ 5 YIL ÖNCESİNE GÖRE DAHA İYİ, ANCAK HALEN ÇOK BÜYÜK RİSKLER VAR

Toplantının ardından basın toplantısı düzenleyen Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin G20 liderlerinin mali istikrarın güçlendirilmesinin finansal piyasaların yabancı katılımcıları için gereksiz maliyetle sonuçlanmaması konusunda anlaşmaya vardıklarını söyledi.  Putin, küresel ekonominin beş sene öncekinden daha iyi göründüğünü vurguladı.  Rusya liderine göre, dünya ekonomisi 5 sene öncekinden daha dayanıklı, ancak halen çok büyük riskler var…

Kaynak: TRT Türk

Güncelleme Tarihi: 06 Eylül 2013, 18:33
banner53
YORUM EKLE

banner39