banner39

G. Kore, K. Kore'deki sanayi bölgesini boşaltmıyor

Son haftalarda tırmanan gerilime rağmen, Güney Kore yönetimi, Kuzey Kore'deki sanayi bölgesini boşaltmayı düşünmediğini açıkladı

Asya 05.04.2013, 14:24 05.04.2013, 14:24
G. Kore, K. Kore'deki sanayi bölgesini boşaltmıyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Güney Kore Birleştirme Bakanı Ryoo Kihl-jea, Güney Koreli işletmelerin bulunduğu Kuzey Kore'deki sanayi bölgesini boşaltmayı düşünmediklerini söyledi.

Güney Kore Birleştirme Bakanı görevine atanmasının bir ayını dolduran Ryoo Kihl-jea, yabancı basınla ilk defa bir araya geldi. Gündeminde Kuzey Kore'nin son zamanlarda endişe verici hareketleri olan Bakan Ryoo, konuya ilişkin açıklamalarda bulundu. Ryoo, Kuzey Kore için en mantıklı yolun uluslararası toplumla barışık bir şekilde yaşamak olduğunu söyledi. Kore Yarımadası'nda yaşananların artık sadece Kuzey Kore ile Güney Kore'yi ilgilendirmediğini ifade eden Bakan, Pyongyang yönetiminin Kore Yarımadası'nın güvenliğini tehlikeye atarak uluslararası kamuoyuna karşı sorumlu hale geldiğini söyledi.

Çiçeği burnunda bakanın ana gündem maddesi isi Kuzey Kore'de bulunan Keasong Sanayi Bölgesi'ydi. Keasong Sanayi Bölgesi'ne Güney Koreli işçilerin giriş-çıkışlarının engellemesi üzerine açıklamada bulunan Bakan Ryoo Kihl-jea, "Biz hükümet olarak Keasong Sanayi Bölgesi'nin faaliyetlerinin devam edip, daha da büyümesini istiyoruz." diye konuştu. Şimdilik Keasong Sanayi Bölgesi'ndeki çalışanları boşaltma gibi bir gündemlerinin olmadıklarını söyleyen Ryoo, bölgedeki Güney Korelilerin güvenlikleri tehlike altına girmeleri halinde gerekli tedbirleri alacaklarını sözlerine ekledi.

Keasong Sanayi Bölgesi'nde işletmelerin üretimleri çıkmaza girmelerini engellemek için ellerinden geleni yaptıklarını ifade eden Bakan Ryoo, bölgedeki işletmelerin üretimlerini durdurmaları halinde sorumluluğun Kuzey Kore'ye ait olduğunu belirtti.

"HER ŞEYE RAĞMEN İNSANİ YARDIMLARA DEVAM EDECEĞİZ!"

Güney Kore Birleştirme Bakanı Ryoo Kihl-jea, her zaman diyaloga açık olduğuna tekrar etti. İki ülke arasında güven inşasının gerekliliğine dikkat çeken Bakan Ryoo, "Biz tek başımıza güven tesis etmemizle olacak iş değil. Kuzey Kore'nin de gayret etmesi lazım." diye konuştu. Bakan Ryoo, her türlü siyasi ve askeri problemlere rağmen hükümet olarak Kuzey Kore'ye insani yardımlarda bulunmaya devam edeceklerini sözlerine ekledi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?