banner39

G. Kore sınırdan propagandaya yeniden başlıyor

Kuzey Kore'nin hidrojen bombası testi haberleri üzerine Güney Kore anlaşma gereği kapattığı sınırdaki propaganda hoparlörlerini yeniden açacağını duyurdu

Asya 07.01.2016, 11:23 07.01.2016, 11:44
G. Kore sınırdan propagandaya yeniden başlıyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Güney Kore kuzey sınırındaki propaganda hoporlörlerini yeniden açıyor.

Güney Kore, Kuzey Kore'nin Pyongyang'ta hidrojen bombası testinin ardından kuzey sınırı boyunca bulunan propaganda hoparlör yayınlarının cuma günü yeniden başlayacağını açıkladı.

Ulusal Güvenlik yetkilisi Cho Tae- yong son yaptığı açıklamada" bizim askerlerimiz hazı durumda bekliyor" dedi.

Kuzey Kore dün hidrojen bombası denemesinin yerel saatle 10.00'da düzenlendiğini ve başarılı olduğunu açıklamıştı.

Açıklama öncesinde de denemenin yapıldığı ileri sürülen Punggye-ri bölgesinde 5,1 büyüklüğünde deprem kaydedilmişti. Kuzey Kore, en son 2013'te nükleer denemede bulunmuştu. Pyongyang yönetiminin üçüncü nükleer denemesi, bölgede gerilimin tırmanışa geçmesine ve uluslararası toplumun sert tepkisine neden olmuştu.

Birleşmiş Milletler kararlarıyla nükleer denemede bulunması yasaklanan Kuzey Kore'nin genç lideri Kim Jong-un, geçen ay "ülkesinin atom bombası ve hidrojen bombası denemeye hazır olduğu" iddiasını ortaya atmıştı.

Güney Kore, silahsızlandırılmış bölgede Kuzey Kore’nin yerleştirdiğini iddia ettiği mayının patlaması ve 2 askerinin yaralanması sonrası, sınıra 11 yıl sonra ilk kez propaganda için hoparlör sistemi kurmuştu.
Kuzey Kore ve Güney Kore arasında 1950-1953 yılları arasında yaşanan savaş, barış anlaşmasıyla değil, ateşkesle sona ermişti, dolayısıyla taraflar teknik olarak hala savaş halinde.

Taraflar 2004 yılında sınırda propaganda yayını yapan hoparlörlerin sökülmesi ve kullanılmaması konusunda anlaşmaya varmıştı.

Yorumlar (0)
24
sağanak
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?