G20 Zirvesi başladı

Rusya'nın dönem başkanlığını yürüttüğü G20 zirvesi, Petersburg'un Strelna kasabasında başladı.

G20 Zirvesi başladı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Rusya'da başlayan G20 Zirvesi'nin ilk oturumunu Rusya Devlet Başkanı  Vladimir Putin açtı. Petersburg'un Strelna kasabasında düzenlenen G-20 zirvesi'nin "Büyüme ve küresel ekonomi" konulu oturumunda konuşan Rusya Devlet Başkanı Putin, küresel ekonomi konusuna değinerek, ekonomik kriz şartlarının daha tam olarak geçmediğini belirtti.

Putin, küresel ekonominin dengeli büyümeye henüz ulaşamadığını ifade ederek, bu şatlar altında küresel ekonomik krizin nüksetme riskinin stabil bir şekilde devam ettiğini vurguladı. Büyüme merkezli ekonomi değerlendirmesi yapan Putin, avro sahasında devam eden durgunluğun endişe verdiğini kaydetti.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da katıldığı oturum, Putin'in kısa konuşmasının ardından basına kapatıldı. Liderler, yaklaşık iki saat sürecek oturumda küresel ekonomik konuları görüşecek.

G-20 Zirvesi, ilk oturumun ardından Peterhof Sarayı'nda düzenlenecek "Büyüme ve kapsayıcı kalkınma" konulu çalışma yemeğiyle devam edecek.

İki gün sürecek zirvede dünyanın en gelişmiş 20 ülkesinin liderleri, vergi reformları başta olmak üzere diğer ekonomik konuları görüşecek. G20'de resmi gündemin dışında, Suriye konusunun da geniş yer bulması bekleniyor.

Zirve, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in G20 liderlerini Konstantinovskiy Sarayı girişinde tek tek karşılamasıyla resmen başlamış oldu.

G20 zirvesi Petersburg şehir merkezinin yaklaşık 20 kilometre dışında Fin Körfezi’nin güney kıyısındaki Strelna kasabasında düzenleniyor.

Strelna kasabasında G20 süresince üç bin basın mensubunun yanı sıra yaklaşık 8 bin güvenlik görevlisi ve 20 ülkenin delegasyonu görev yapacak.

PAUTİN TARAFINDAN KARŞILANDI

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Rusya'nın Petersburg kentinde düzenlenen G20 Liderler Zirvesi'ne katılmak üzere, Konstantinovsky Sarayı’na geldi.

Başbakan Erdoğan, Putin ile tokalaştıktan sonra, G20 Liderler Zirvesi kapsamında oturumların düzenleneceği saray binasına geçti.

Peskov: "Suriye'ye askeri müdahale kararı ancak BMGK tarafından alınabilir"

Kremlin Basın Sözcüsü Dmitriy Peskov, düzenlediği basın toplantısında, Suriye'ye olası askeri müdahale tartışmalarını değerlendirerek, dünyada herhangi bir ülkeye karşı güç kullanımı kararının ancak BM Güvenlik Konseyi tarafından alınabileceğini, buna ne Rus meclisinin ne de ABD kongresinin karar verebileceğini vurguladı.

Peskov, "Rusya, BM nezdindeki çalışmaları bloke etmiyor, Rusya tarafları objektif davranmaya davet ediyor. Rusya, ABD'nin Suriye'de kimyasal silah kullanıldığı yönündeki delillerini kabul edemez. Bizim bakış açımıza göre onlar delil değil ve yasal olmaktan uzak" değerlendirmesinde bulundu.

 

Güncelleme Tarihi: 05 Eylül 2013, 18:59
banner53
YORUM EKLE

banner39