banner39

G7 serbest ticarette anlaştı

Japonya ile AB üyesi G7 ülkeleri arasında 2016 içinde en kısa sürede Ekonomik Ortaklık Anlaşması/Serbest Ticaret Anlaşması imzalanması konusunda mutabakata varıldı

Asya 26.05.2016, 13:48 26.05.2016, 13:51
G7 serbest ticarette anlaştı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Japonya Başbakanı Şinzo Abe, Fransa, İngiltere, Almanya ve İtalya ile 2016'da Ekonomik Ortaklık Anlaşması (EPA)/Serbest Ticaret Anlaşması (FTA) konusunda mutabakata ulaştıklarını açıkladı.

Abe, G7 Zirvesi'nin yapıldığı Ise-Şima'da düzenlediği basın toplantısında ortak açıklama imzaladıklarını duyurdu.

Kapsamlı, yüksek düzeyli ve adil bir anlaşmayı bu yıl içinde imzalamayı hedeflediklerini belirten Abe, tarafların müzakerecilerine konuyla ilgili talimatların iletildiğini aktardı.

İmzalanacak anlaşmanın sadece iki tarafın yararına olmakla kalmayıp küresel ekonomi için de sürdürülebilir ve sağlam bir büyüme anlamına geleceğini ifade eden Abe, söz konusu hedefler için G7 liderleriyle yakın işbirliği içinde olmayı sürdüreceğini vurguladı.

RUSYA'YA YAPTIRIMA DEVAM

Yarın da devam edilecek zirvenin öncelikli gündemini ekonomik ve ticari konular oluştururken, Kuzey Kore'nin nükleer programı ve nükleer silahların yayılmasının önlenmesi, Çin'in Doğu ve Güney Çin Denizi'ndeki egemenlik iddiası, sığınmacı krizi, küresel terörle mücadele ve Rusya'nın Kırım'ı işgali ve Ukrayna'daki faaliyetleri de görüşülecek diğer önemli konular olarak dikkati çekiyor.

Rusya'nın gruptaki üyeliği, Kırım'ı işgal etmesi ve Ukrayna'nın doğusundaki ayrılıkçı hareketleri desteklemesi üzerine askıya alınmıştı. 2014'te Soçi'de yapılması planlanan G8 Zirvesi iptal edilerek Brüksel'de düzenlenmişti. AB ve ABD, söz konusu eylemlerinden dolayı Rusya'ya yaptırım uygulamaya devam ediyor.

banner53
Yorumlar (0)
18
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?