banner15

G.Asya'da üç ülke aynı anda 7.5 büyüklüğünde sarsıldı

Afganistan, Pakistan ve Hindistan'ın birçok şehrinde hissedilen depremde hasar tesbit çalışmaları devam ediyor, ilk belirlemelere göre Pakistan'da 29 kişi, Afganistan'da ise 12 kişi hayatını kaybetti

G.Asya'da üç ülke aynı anda 7.5 büyüklüğünde sarsıldı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Güney Asya'da üç ülke aynı anda 7,5 büyüklüğündeki depremle sarsıldı. Hindikuş dağlarında meydana gelen deprem, Afganistan'ın kuzeyinde şiddetli biçimde hissedildi. Pakistan'da ilk belirlemelere göre 29 kişi hayatını kaybetti Hayber geçidi yakınlarında, Peşaver'de bulunan bir hastaneye ise en az 100 yaralı getirildi. Depremin en çok hissedildiği bölgelerden Pakistan'ın kuzey batısındaki Hayber-Pahtunhva'da arama kurtarma ekipleri hala arama kurtarma çalışmalarına devam ediyor.

İslamabad hasar tesbit ve zarar gören insanlar hakkında rapor vermek için erken olduğunu söyledi. Afganistan'da ise depremden kaçmaya çalışan 12 kız öğrencinin hayatını kaybettiği il afet müdürülüğü tarafından açıklandı. Afganistan'da sokaklarda depremin geçmesini bekleyen kızlar görüntülendi.

Sarsıntı Cammu ve Keşmir, Himachal Pradesh, Rajasthan, Delhi, Haryana ve Uttar Pradesh dahil olmak üzere kuzey Hindistan'ın bütününde hissedildi. Delhi'de metro hizmetleri anında durduruldu.

Pakistan'ın kuzey Gilgit-Baltisan alanında deprem etkisiyle çığ meydana geldiği bildirildi.

Pakistan ordusu genelkurmay başkanı Orgeneral Raheel Şerif, ülkenin silahlı kuvvetlerine, kurtarma operasyonlarının başlatılması talimatını verdi. 

MODİ AFGANİSTAN VE PAKİSTAN'A YARDIM MESAJI GÖNDERDİ

Hindistan'ın Başbakanı, Narendra Modi Twitter mesajında "Ben herkesin güvenliği için dua ediyorum" mesajı yayınladı. Modi ikinci tweetinde "Biz Afganistan ve Pakistan da dahil olmak üzere, gerekli yardım için hazırız" dedi. 

Pakistan yerel haber kaynakları, kamu binalarından personelin tahliye edildiğini duyurdu. Pakistan Lahor'da da depremden sonra telefon bağlantıları kesildi. Deprem, İslamabad, Lahor ve Ravalpindi dahil olmak üzere tüm büyük şehirlerde hissedildi.

Hindistan'ın başkendi Yeni Delhi'de ise sokaklarda koşan insanlar görüntülendi. 

 45 saniye boyunca devam eden sarsıntı hakkında ulusal afet yönetim otoritesinin il müdürü Abdullah Humayoon Dehqan "kayıp ve yıkımlar var, evlerin duvarları çatladı yollarda arabalar devrildi, telefonlar kesildi" açıklamasında bulundu.

ABD Jeolojik Araştırma Merkezi, Afganistan'ın başkenti Kabil'in 254 kilometre kuzeydoğusundaki Hindukuş Dağları merkezli depremin yerin 212,5 kilometre altında meydana geldiğini açıkladı.

Güncelleme Tarihi: 26 Ekim 2015, 14:34
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35