banner39

Gazprom Türkmen gazından vazgeçti

Rus Gazprom şirketi Türkmen doğalgazını satın almaktan vazgeçerek Özbek gazına yöneldi

Asya 05.01.2016, 10:54 05.01.2016, 11:12
Gazprom Türkmen gazından vazgeçti

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Rusya’nın devlet şirketi Gazprom, Türkmen doğalgazını satın almaktan vazgeçerek, Özbek gazına yöneldi. Rusya'nın en çok satan gazetelerinden Komsomolskaya Pravda'da yer alan haberde, Gazprom firmasının mali sorunlar sebebiyle Türkmen gazından vazgeçtiği öne sürüldü.

Haberde, " 4 Ocak Pazartesi günü Rus şirketi Gazprom, Türkmenistan’daki ortağı Türkmengaz şirketine resmen doğalgaz satın almayı durduracağını bildirdi" açıklaması yapıldı. Türkmengaz şirketi basın servisi bu kararın arkasında uluslararası doğalgaz piyasasında değişen durumların yanı sıra Rus tarafının bazı ekonomik ve mali sorunları olduğunu açıkladı.

Öte yandan, TASS haber ajansı Gazprom şirketinin 2016 yıl 1 Ocak'tan itibaren Özbekistan’dan doğalgaz alımlarını artırdığını haber verdi. Haberde "Özbek gazının alımının artırılması konusunda Aralık ayı sonunda anlaşmaya varılmıştır” denildi.

Rusya 2008 yılındaki küresel krize kadar Türkmen doğalgazının ana alıcısıydı. Türkmenistan, Rusya’ya yılda yakıt yaklaşık 50 milyar metreküp gaz satıyordu. Ancak zamanla bu rakam senede 4 milyar metreküpe kadar düştü.

Rusya ve Türkmenistan arasında 10 Nisan 2003 tarihinde 25 yıl gaz satın alınmasını öngören işbirliği anlaşması imzalanmıştı.

 

Yorumlar (0)
29
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?