banner15

Genelkurmay'ın açıklaması Rus basınında

Türkiye Genelkurmay Başkanlığı’nın Azerbaycan’da hava kuvvetlerine bağlı özel birim kurulacağına dair açıklama yapması Rus basınında da yankı buldu

Genelkurmay'ın açıklaması Rus basınında

İbrahim Ali/ Dünya Bülteni - Bakü

Pravda gazetesi yazarı Yuri Nosovsk, Genelkurmay Başkanlığı'nın Azerbaycan'da hava kuvvetlerine bağlı birim kurulacağına dair açıklamasıyla bölgede bağımsız politika yürütme becerisi gösterebilen büyük bir güç merkezinin kurulabileceğini savundu.

Türkiye Genelkurmay Başkanlığı’nın Azerbaycan’da hava kuvvetlerine bağlı özel birim kurulacağına dair açıklama yapması Rus basınında da yankı buldu. Yuri Nosovski Azerbaycan’da hava kuvvetleri özel timinin 1992 yılında kurulduğunu ve eski SSCB eğitim merkezinin bulunduğu Gence’de konuşlandığına dair hatırlatmada bulunarak Karabağ savaşı sırasında ve sonrasında Ermenistan’ın Rusya; Azerbaycan’ın ise Türkiye ile özel yakın ilişkiler kurduğunun altını çizdi.

Yazar, Karabağ ve Ermenistan - Azerbaycan sınırında sıcak çatışmanın sürekli devam ettiğini belirtti. Ancak buna rağmen uluslararası baskı ve Rusya’nın etkisinden endişe duyan Bakü yönetiminin sorunun radikal çözümüne cesaret edemediğini vurguladı. Azerbaycan ile Türkiye tarafından abluka altında tutulan Ermenistan’ın büyük oranda güç kaybettiğini ve Bakü iktidarının askeri üstünlüğünü göz önünde tutarak hamle yapabileceğini savundu.

Yazar, Azerbaycan ile Türkiye yakınlaşmasının jeopolitik sonuçları olacağını belirtti ve bölgede bağımsız politika yürütme becerisi gösterebilen büyük bir güç merkezinin kurulabileceğine dair tahminde bulundu.

Güncelleme Tarihi: 30 Haziran 2014, 16:49
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48