banner15

'Geri kabul'de Yunanistan belirsizliği

Türkiye’nin 20 Mart’tan sonra ülkeye ulaşan ve iltica başvuruları kabul edilmeyen sığınmacıları geri kabul etmeye başlayacağı 4 Nisan’a dek Yunanistan’ın yapması gerekenleri yetişmesinin zor olduğu belirtiliyor

'Geri kabul'de Yunanistan belirsizliği

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

AB ile Türkiye arasındaki sığınmacı anlaşmasının yürürlüğe girmesinin ardından Yunanistan’da zamana karşı yarış başladı. 20 Mart’tan sonra Yunanistan'a ayak basan sığınmacıları kapsayan anlaşma nedeniyle adalardaki göçmenlerin tahliyesi sürerken iltica başvurusu kabul edilmeyenlerin Türkiye’ye gönderilmesi için yürütülecek süreç halen tamamlanmadı.

Hürriyet’ten Yorgo Kırbaki’nin haberine göre, Türkiye ile Avrupa Birliği arasındaki sığınmacı krizinin çözümü için imzalanan anlaşmanın 20 Ekim gece yarısı yürürlüğe girmesiyle Yunanistan da harekete geçti.

ADALARDAKİ SIĞINMACILAR ANA KARAYA TAŞINIYOR

Adalarda biriken ve anlaşma kapsamı dışında kalan 8000 aşkın sığınmacı, feribotlarla Atina ve Kavala’ya nakledilmeye başlandı. Bu çerçevede dün 3 binden fazla sığınmacı Midilli ve Sakız adalarından Atina’ya getirildikten sonra otobüslerle ülkenin çeşitli bölgelerinde kurulan geçici barındırma merkezlerine götürüldü.

Öte yandan Türkiye’nin 20 Mart’tan sonra ülkeye ulaşan ve iltica başvuruları kabul edilmeyen sığınmacılar geri kabul etmeye başlayacağı 4 Nisan’a dek Yunanistan’ın yapması gerekenleri yetişmesinin zor olduğu belirtiliyor. Zira Yunanistan’da son derece yavaş tempoyla çalışan devlet mekanizmasının çok kısa sürede bu tedbirleri alabilme ihtimali düşük.

YUNANİSTAN’IN ‘YAPILACAKLAR LİSTESİ’

Yaklaşık iki hafta içinde Yunanistan’ın yapması gerekenler şunlar:

Sığınmacıların kimlik tespitlerinin kısa sürede tamamlanmalı.

Haftada 5-6 bin sığınmacının iltica talebinde bulunacağı tahmin ediliyor. Her bir sığınmacının talebi ayrı incelenecek. Her iltica talebine cevabın 1- 2 hafta içinde verilmesi gerekiyor.

Yunanistan geçen yıl sadece 2 bin iltica talebi incelemişti. İltica taleplerinin incelenebilmesi için 4 bin yeni personele ihtiyaç olacak.

İltica talepleri reddedilenlerin itiraz hakkı bulunabilmesi için yasa ile özel bir mahkeme oluşturulacak.

Sığınmacıları geri gönderilebilmeleri için çıkartılacak bir yasa ile Türkiye ‘Güvenli üçüncü ülke’ ilan edilecek.

Gerek ülkede kalan yaklaşık 48 bin, gerekse Türkiye’ye iade edilmek üzere bekleyecek mülteci ve göçmenler için yeni kamplar inşa edilecek.

İltica talebinde bulunan, ancak Türkiye’ye dönmek istemeyen sığınmacılar için ne yapılacağı konusuna çözüm bulunacak.

Yunanistan-Makedonya sınırındaki yaklaşık 11 bin sığınmacı için plan hazırlanacak.

ANLAŞMANIN YÜRÜRLÜĞE GİRDİĞİ GECE DÖRT SIĞINMACI HAYATINI KAYBETTİ

Bu arada anlaşmanın yürürlüğe girdiği gün ilk kaza da içinde 35-40 mülteci ve göçmenin bulunduğu plastik botun Meis’in batısındaki Ros adacığı açıklarında alabora olması ile yaşandı. Yunan Sahil Güvenliği denizden bir ve üç yaşında iki küçük kız çocuğunun cesetlerini çıkardı. Midilli’de ise iki erkek mültecinin cesetleri bulundu.

Yunanistan genelinde Avrupa'ya gitmeyi bekleyen 48 binin üzerinde sığınmacı var. Pire Limanı'nda da 4 binin üzerinde sığınmacı var ve adalardan Pire Limanı'na gelişler devam ediyor.

Yunan Cumhurbaşkanı Prokopis Pavlopulos'a göre, mülteci krizi, AB'nin ağırlık merkezinin ortak para politikası değil insan olduğunu gösterdi. Pavlopulos, AB'nin devam edip etmeyeceğinin (bir birlik olarak) bu temel üzerinden belli olacağını söyledi. Ayrıca İzcileri de mültecilere yardım etmek üzere inisiyatif almaya davet etti.

Güncelleme Tarihi: 21 Mart 2016, 18:26
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48