banner39

Gilani ve Obama 'güven tazeledi'

Liderler ABD birliğinin Bin Ladin'i Pakistan topraklarında öldürdüğü operasyondan bu yana ilk kez gerilen ilişkileri değerlendirmek için bir araya geldi.

Asya 27.03.2012, 14:43 27.03.2012, 14:49
Gilani ve Obama 'güven tazeledi'

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

ABD ve Pakistan liderleri, El Kaide lideri Usame Bin Ladin'in Pakistan topraklarında ABD askerlerinin operasyonuyla öldürülmesinden bu yana ilk kez yüzyüze görüştü.

Uluslararası nükleer güvenlik zirvesi için Güney Kore'nin başkenti Seul'de bulunan Barack Obama ve Pakistan Başbakanı Yusuf Rıza Gilani 10 ay sonra ilk kez bir araya geldi.

Obama, Pakistan parlamentosunun operasyon ışığında ABD ile ilişkilerin gözden geçirilmesi için bir çalışma başlattığını hatırlatarak, bunun sonuçlarının dengeli olması dileğini dile getirdi.

Obama çalışmanın "Pakistan'ın egemenliğine saygı gösterirken, bizim ulusal güvenliğimize ve geçmişte bizi hedef almış teröristlerle savaşma ihtiyacımıza da saygı duymasını umuyoruz" dedi.

İslamabad yönetimi Bin Ladin operasyonunu egemenlik haklarının çiğnenmesi olarak nitelemişti.

Kasım ayında Afganistan'daki NATO güçlerinin sınırdaki 24 Pakistan askerini öldürmesi, ilişkilerin daha da kötüye gitmesine yol açtı.

Saldırı ardından Afganistan'a karadan ikmal yolları erişime kapatıldı.

Pakistan milletvekilleri, ilişkilerin normale dönmesi için ABD'nin önce resmen özür dilemesini ve NATO konvoylarının bundan böyle geçiş vergisi ödemesini istiyor.

Obama, "Açık konuşmak gerekirse, son bir kaç ayda bu ilişkilerin hırpalandığı dönemler oldu" dedi.

Ancak her iki lider de, Pakistan ve Afganistan'da istikrarın her iki ülkenin de ortak çıkarı olduğunu vurguladı.

BBC'nin haberine göre, Gilani "aşırı eğilimlerle mücadeleyi sürdürme kararlılığımız devam ediyor. Afganistan ve Pakistan'da istikrar istiyoruz. Sizinle birlikte çalışmaktan yanayız." diye konuştu.

Amerikalı yetkililerin üç ay önce, CIA'in Pakistan hava sahasında insansız uçaklara başvurmasını sürdürebilmesi için önceden haber verilmesi ve hedef listesi sunulması gibi bir dizi tavizi gündeme getirdiği ancak Pakistan istihbarat kuruluşunun bunları reddettiği bildiriliyor.

Görüşme öncesi bir açıklama yapan Taliban, ilişkilerin normalleştirilmesi ve NATO ikmal yollarının açılması durumunda Pakistan milletvekillerinin hedef alınacağı uyarısında bulunmuştu.

Yorumlar (0)
23
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?