banner15

Gorbaçov'dan Putin'e sert eleştiri

Gorbaçov, Putin ve partisine sert eleştiriler yönelterek bu siyasi kararlar ile ülkenin geriye gittiğini dile getirdi

Gorbaçov'dan Putin'e sert eleştiri

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Eski Sovyet lider Mihail Gorbaçov, Rusya Başbakanı Vladimir Putin ve iktidar partisi Birleşik Rusya'nın ülkeyi geriye götürdüğünü, Putin'in 2012 seçimlerinde yeniden Kremlin'e dönmemesi gerektiğini söyledi. 

Yirmi yıl önce kendisine yönelik darbe girişimlerinin yıl dönümü vesilesi ile Alman basınından Der Spiegel'e konuşan Gorbaçov, Birleşik Rusya'nın giderek daha fazla Sovyetler Birliği Komünist Parti'sine benzemeye başladığını iddia etti. Ülkenin hızla modernleşmeye ihtiyacı olduğunu savunan eski Sovyet lider, halkın görüşlerinin dikkate alınmadığını kaydetti. 

Rusya Başbakanı Putin'in Mart 2012'de yapılacak devlet başkanlığı seçimlerinde Kremlin'e dönmemesi gerektiğini ifade eden Gorbaçov, "O acil sorunların çözümü ile ilgili değil. Putin gücü elinde tutmak istiyor. Eğitim, sağlık ve yoksulluk gibi sorunlarımızın çözülmesi gerekiyor. İnsanlar kukla rejim olarak gördükleri partiden bir şey beklemiyor. Yöneticiler doğrudan parti listelerinden belirleniyor. Yeni siyasi partilere de izin yok. Ancak bizim ülkeyi ileri götürmek için taze güce ihtiyacımız var. Bu parti siyasi ve ekonomik çıkarları birleştirmeli, sosyal paylaşımı güçlendirmeli ve demokratik gelişimin de garantörü olmalı" dedi. 

Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev'le ilgili de değerlendirmede bulunan Gorbaçov, "Medvedev eğitimli adam. Tecrübe kazanıyor. Ancak bizim mevcut sorunları çözebilecek güce ihtiyacımız var" ifadelerini kullandı.

BUSH'U DİNLEMEMEK HATAYDI

Gorbaçov yirmi yıl öncesinde kendisinin yaptığı hataları da sıraladı: Komunist Parti'nin korunması, darbe öncesinde Kırım'a tatile gitmek ve Sovyetler Birliği içerisinde yaşanan bağımsızlık girişimlerini dikkate almamak. Yıllar süren yorgunluk nedeni ile tatile gitmeye karar verdiğine değinen Gorbaçov, "Bunu yapmak bir salaklıktı... Tatile gitmemem gerekiyordu." dedi. Gorbaçov ABD eski Başkanı George Bush'un muhtemel darbe konusunda kendisini uyardığını, ancak bunu dikkate almadığını da belirtti.

Sovyetler Birliği'nin son döneminde 1991'de "Ağustos Darbesi" olarak bilinen girişimle Gorbaçov görevden uzaklaştırılmak istenmişti. Başkan Yardımcısı Gennadi Yanayev ve eski Sovyet istihbarat teşkilatı KGB'nin başkanı Vladimir Kruçkov'un öncülüğünde başlayan darbe girişimi Kırım'da tatilde bulunan Gorbaçov'un kontrol altına alınmasında kadar uzanmıştı. Sovyetler'i dağılmaya götüren süreçte, tankların üzerine çıkan Rusya Federasyonu Cumhurbaşkanı Boris Yeltsin ise darbeyi önleyen isim olarak tarihe geçti. 

Güncelleme Tarihi: 15 Ağustos 2011, 14:17
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35