banner39

Gösterilerin gölgesinde Eurovizyon

Azerbaycan'da düzenlenen Eurovizyon öncesi yapılan protesto eylemleri, muhalif gösteriler ve gözaltına alınan dindarlar gündeme damgasını vurdu

Asya 22.05.2012, 17:29 22.05.2012, 17:29
Gösterilerin gölgesinde Eurovizyon

İbrahim Ali - Dünya Bülteni/ Bakü

Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de Eurovision-2012 yarışması düzenleniyor. Bu ülkede SSCB sonrasında düzenlenen hiçbir organizasyon bu şarkı şarkı yarışması kadar ses getiremedi. Bu yarışma son bir yıl içerisinde ulusal basınının en önemli gündem maddesi oldu. Azeri iktidarı yarışmanın düzenlenmesi maksadıyla yüz milyonlarca dolar harcama yaptı. Her ne kadar bu harcamaların 50 milyon manat olduğu ifade edilse de bağımsız gözlemciler harcamaların gerçek rakamının çok daha yüksek olduğunu belirtiyor.

Bakü'nün uzun yıllar bakımsızlığı ile öne çıkan sokak ve caddelerinde inşaat çalışmaları yapıldı. Ancak bu çalışmaların verimli olmasını kimse beklemiyor. Muhtemelen yarışmadan kısa bir süre sonra tamir edilen yollar tekrar bakımsızlığa terk edilecek. Çünkü Azerbaycan'da inşa edilen yolların, köprülerin, binaların büyük çoğunluğunun ortak özelliğinin yasalara uygun bir şekilde inşa edilmemesi olduğu ifade ediliyor. İnşaat çalışmaları sırasında yaşanan yolsuzluklar normal çalışmaların yapılmasına engel teşkil ediyor.

İRAN-AZERBAYCAN GERİLİMİ

Eurovision şarkı yarışması sırasında eşcinsellerin yürüyüş yapacağına dair açıklamaların yapılması Tahran yönetimi ile Bakü yetkilileri arasında yeni bir gerilimin yaşanmasına neden oldu. Son dönemde hem İran'da hem de Azerbaycan'da karşılıklı gösteriler yapıldı. İran, Azerbaycan iktidarı aleyhinde ağır suçlamaları gündeme taşıdı ve manevi duyarlılıkların hiçe sayıldığını öne sürdü. Din adamları Cuma hutbelerinde Bakü yönetimini hedef aldı. Tebriz asıllı Ayetullah Cafer Sübhani, Batı kültürünün ideolojik çıkmaz içerisinde bulunduğunu, ancak buna rağmen İslam medeniyetini yok etme düşüncesinden vazgeçmeyi düşünmediğini vurguladı. Sübhani, Eurovision gibi şarkı yarışmalarının düzenlenmesinin bu düşüncelere hizmet ettiğini savunuyor.

Azerbaycan Milli Meclisi Başkan Yardımcısı Ziyafet Askerov bu açıklamalara sert bir şekilde tepki gösterdi. Askerov komşu ülkelerin ağır suçlamalarına rağmen organizasyonun başarılı bir şekilde tamamlanacağını söyledi. Bu arada Azerbaycan iktidarı vekilleri de Tahran yönetiminin Ermenistan ile yakınlığına dikkat çekerek şarkı yarışmasının aleyhindeki konuşmaların İran'daki Ermeni diasporası tarafından desteklendiğini vurguladı.

Buna karşın Bakü sokaklarında düzenlenen İran aleyhindeki gösteriler sırasında da İran Devlet Başkanı Ahmedinecad ve dini lideri Ayetullah Hamaney aleyhinde sloganlar atıldı.

DİNDARLARA YÖNELİK YENİ GÖZALTI DALGASI

Buna paralel olarak Azerbaycan'da dindarlara yönelik yeni gözaltı dalgası da başlatıldı. Ulusal basında yer alan haberlere göre polisler Bakü ve Sumgayıt gibi şehirlerin yanı sıra bazı diğer bölgelerde de operasyonlar düzenledi. Gözaltına alınanlar arasında azadxeber.az sitesinin genel yayın yönetmeni Nicat Aliyev'in, din adamları Hacı Ali, Hacı Akil, ilahiyatçı Dr. Füzuli Şefiyev'in de bulunduğu ifade ediliyor. Din adamlarının Eurovision şarkı yarışmasına ve eşcinsellerin yürüyüşüne karşı oldukları için gözaltına alındıkları açıklandı.

MUHALİF GÖSTERİLER

Eurovision şarkı yarışması uzun bir süre sessiz kalan Azeri muhaliflerini de harekete geçirdi. Şehir merkezinde gösteri düzenlemek isteyen muhaliflere emniyet birimleri temsilcileri sert bir şekilde müdahale etti. Muhalifler ise gösterilerin yanı sıra açlık eylemine de başladı. Açlık eylemi Alternatif Meclis (İctimai Palata) üyeleri tarafından Musavat Partisi'nin binasında düzenleniyor. Eyleme katılan muhalifler gözaltına alınan siyasi liderlerin serbest bırakılmasını talep ediyor. Bu arada muhalif gösterilerin ve açlık eyleminin Eurovision şarkı yarışmasını takip etmek maksadıyla Bakü'de bulunan Avrupa medyasının önde gelen temsilcileri tarafından da izlenmesi dikkat çekiyor. Batı basınına yansıyan haberlerde basın temsilcilerinin sürekli baskı altında tutulduğu, şantaj edildiği ve gözaltına alındığı belirtiliyor. Haberlerde ayrıca ulusal basının tamamına yakınının sadece iktidar yetkililerinin kontrolü altında bulunduğu da bildiriliyor. Azeri muhalifler ise çok sayıda vatandaşın gözaltına alınmasına ve eylem sırasında baskı yapılmasına rağmen gösterilere bundan sonra da devam edeceğini açıkladı.

Azerbaycan Devlet Başkanlığı Birimi Sosyal Ve Politik Konular Birimi Başkanı Ali Hasanov ve Dışişleri Bakanlığı basın sözcüsü Elman Abdullayev de ortak basın toplantısı düzenleyerek batı basınında çıkan iktidar aleyhindeki haberleri ve İran din adamlarının açıklamalarını sert bir dille eleştirdi. Üst düzey devlet yetkilileri Uluslar arası Af Örgütü, İnsan Hakları İzleme Örgütü ve Guardian Gazetesi ile diğer batı kaynaklı haberlerin kesinlikle gerçekleri yansıtmadığını iddia etti. Ali Hasanov dindarların gözaltına alınma sürecinin ise güvenlik önlemleri maksadıyla yapıldığını savundu.

İran devlet yetkililerinin ve din adamlarının açıklamalarının bölge dindarlarının hapsine neden olduğu, Eurovision şarkı yarışmasının vatandaşların çilesi ile sonuçlandığı, muhalif gösterilerin yeterli kamuoyu desteği bulmadığı bir dönemde Azerbaycan iktidarının eleştirileri dikkate alması beklenmiyor. Vatandaşların tepkilerinin artmasına rağmen dindarların ve muhaliflerin üzerinde baskıların daha da artabileceği ifade ediliyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?