banner15

Gucarat'taki Müslüman katliamında 24 kişiye mahkumiyet

Hindistan'da 2002 yılında iki bin Müslüman'ın öldürüldüğü Hinduların katliamında sadece 24 Hindu'ya olaylara öncülük ettiği gerekçesiyle hapis cezası verildi. Müslümanlara karşı katliamı kışkırtmakla suçlanan dönemin valisi ise şu anda Hindistan Başkanı olan Modi

Gucarat'taki Müslüman katliamında 24 kişiye mahkumiyet

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Hindistan'da 2002 yılında, Müslümanların bir tren yangınından sorumlu tutulması sonrası başlayan Hindu saldırısıyla ilgili mahkeme kararı açıklandı. İki binden fazla Müslümanın ölümünden sorumlu tutulan 24 kişi, olaylardan 14 yıl sonra mahkum edildi.

Gucarat eyaletinde bir tren yangınından sonra Müslümanlar hedef olarak gösterilmiş ve Hinduların saldırılarında en az iki bin Müslüman hayatını kaybetmişti.

Dönemin Gucarat eyalet valisi olan Modi, tren yangınından Müslümanları sorumlu tutan açıklamalar yapmış, bu açıklamalar sonrası da ayaklanan Hindular, Müslümanlara saldırmış, Modi ise katliama seyirci kalmıştı.

Hakkında 2002 yılındaki olaylardan dolayı birçok dava açılan Modi yönetiminin bazı üyeleri, hüküm giyerken Modi şu ana kadar ceza almadı.

Olay üzerine bazı ülkeler Modi’yi kara listeye almış; ABD ve İngiltere uzun yıllar kendisine vize vermemişti.

KATLİAM KIŞKIRCISI MODİ BAŞBAKANLIĞA KADAR YÜKSELDİ...

Asıl adı Narendra Damadordas Modi olan 62 yaşındaki GUcerat eyaleti valisi çaycı bir babanın oğlu olarak dünyaya geldi. Modi, genç yaşında bugün Bharatiya Janata Party (BJP) fikir okulu olan aşırı Hindu milliyetçisi Rashtriya Swayamsevak Sang'a (RSS) katıldı.

Partide hızla yükselen Modi, 2001 yılında eyalet seçimlerinde Gucerat eyalet valisi oldu. Kısa sürede eyaleti bir endüstri merkezi haline ve önemli ekonomik atılımlar yapılmasını sağlayan Modi üzerindeki Gucarat lekesini ise temizleyemedi

Güncelleme Tarihi: 02 Haziran 2016, 12:44
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48