banner39

banner35

Güney Çin Denizi yeniden ısınıyor

Çin'in Güney Çin Denizi'nde hava savunma sistemi kurduğu iddia edilen görüntüler sonrası, bölgede hak iddia eden Vietnam ve Tayvan gelişmelerden rahatsız.

Asya 17.02.2016, 13:47 17.02.2016, 16:06
Güney Çin Denizi yeniden ısınıyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Tayvan Savunma Bakanlığı yetkilileri, Çin'in Güney Çin Denizi'nde kime ait olduğu tartışmalı olan bir adada hava savunma sistemi yerleştirdiğini doğruladı. ABD Savunma Bakanlığı yetkilileri de haber kanalı Fox News'a yaptığı açıklamada, Çin'in adada füzeleri depolamaya başladığını aktardı. 

Uydu görüntülerinde de Woody Island'da iki füze bataryasının yerleştirildiği görülüyor. Sistemin 200 kilometre menzilli füzelerle düzenlenebilecek olası hava saldırılarına karşı savunma yeteneği olduğu belirtiliyor.

ÇİN YALANLADI

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi ise füze sisteminin daha önceden adaya yerleştirildiğini vurgulayarak şöyle devam etti:

“Bu iddianın belli bazı Batılı medya organlarının haber yaratma girişimi olduğuna inanıyoruz. Personelimiz tarafından adaya ve kayalıklara yerleştirilen gerekli ve sınırlı savunma sistemleri, uluslararası hukuk çerçevesinde Çin’in kendi savunması ile tutarlı bulunmaktadır. Dolayısıyla bununla ilgili hiçbir soru olmamalı.”

Çin Dışişleri Bakanı Vang Yi, başkent Pekin'de Avustralya Dışişleri Bakanı Julie Bishop ile görüşmesinin ardından bir gazetecinin "Çin'in Güney Çin Denizi'ndeki Nanşa Adası'nda füze savunma sistemi kurduğu" yönünde Batı medyasında yer alan iddiaları sorması üzerine konuyu yalanladı.

Batı medyasının "haber uydurduğunu" savunan Vang, dış basına "Çin'in bölgede sağladığı kamu hizmetlerine odaklanması" çağrısını yaptı.

Vang Yi, "Güney Çin Denizi'ndeki sosyal altyapı hizmetlerinde başı çeken Çin'in bölgedeki en katılımcı ülke" olduğunu sözlerine ekledi.

ABD merkezli Fox TV, dün "Güney Çin Denizi'nde füze savunma sistemi konuşlandırıldığını" gösteren uydu görüntüleri yayınlamıştı.

Paracel Adaları'ndan biri olan Woody Island, 40 yıldır Çin'in kontrolünde. Ancak Vietnam ve Tayvan da adalar üzerinde hak iddia ediyor. Adaya savunma sistemi yerleştirildiği dün Kaliforniya'da ABD ile Güneydoğu Asya Uluslar Birliği (ASEAN) Zirvesi sırasında açıklandı.

Obama zirve sonrası "Ortaklarımızın ve müttefiklerimizin donanma yeteneklerini güçlendirmesine yardım edeceğiz" diye konuştu. Obama, Çin'le yaşanan ihtilafa işaret ederek çatışmaların barışçıl ve uluslararası hukuk kurallarına uygun şekilde çözüleceğini de belirtti.

Bölgede zengin petrol ve doğal gaz kaynaklarının olduğu tahmin ediliyor. Dünya genelindeki deniz trafiğinin üçte biri de bu bölgede gerçekleşiyor.

Yorumlar (0)
24
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?