banner39

banner35

Güney Çin Denizi'nde gerginlik artıyor

Güney Çin Denizi'ndeki Spratly adalarında askeri üs kuran Çin ile bölgedeki diğer ülkelerle ortak askeri tatbikat yapan ABD arasındaki restleşme devam ediyor

Asya 28.05.2015, 11:38 28.05.2015, 12:06
Güney Çin Denizi'nde gerginlik artıyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Çin Halk Cumhuriyeti'nin Güney Çin Denizi'nde yapay adalar oluşturma kararından sonra, ABD , Avustralya ve Japonya ile Temmuz ayında ortak tatbikat yapacağını açıkladı.
      
"Tılsım Kılıcı" adı verilen geniş çaplı tatbikata ABD ve Avustralya'dan 30 bin asker katılacak. Japonya ise tatbikatta kara savunma güçlerinden oluşan 40 askeri personel ile yer alacak. 
      
Avustralya'nın çeşitli bölgelerinde yapılacak "Tılsım Kılıcı" tatbikatı, deniz operasyonları, amfibi iniş, özel kuvvetlerin taktik operasyonları ve kentsel savaş uygulamalarından oluşacak. ABD, bölgede 2014 Temmuzda Hindistan ve Japonya'nın da katılımıyla bir hafta süren ortak tatbikat düzenlemişti.

ÇİN'DEN ABD'YE REST

Çin Halk Cumhuriyeti'nin resmi ajansında ABD'nin Güney Çin Denizi'ndeki tavrı değişmediği sürece savaşın "kaçınılmaz" olduğu ifade edildi. Çin'in denizde yapay adalar inşa etmeye devam edeceği söylenirken, ABD casus uçaklarının oluşturduğu gerginliğin "sürtüşme"den fazlasına sebep olacağı yönünde uyarılar yapıldı.

ABD'nin kendisiyle ilgili olmayan bir bölgedeki olaylara dahil olmaya çalışmasından duyulan memnuniyetsizlik belirtilirken, ABD'nin Çin'in buradaki faaliyetine karşı konuşmalarının da durması gerektiği söylendi.

ABD: BARIŞ İÇİN ORDAYIZ

Bu arada ABD Savunma Bakanı Ash Carter, askeri anlaşmazlığı yok etmek ve barışçıl bir çözüm bulmak için bölgede olduklarını öne sürerek çözüm için Çin ve Güney Çin Denizi yakınlarındaki ülkelere çağrıda bulundu.

Carter, "Biz önümüzdeki on yıllar boyunca Asya-Pasifik bölgesinde başlıca güvenlik gücü olmaya devam edeceğiz" dedi.

ABD Donanması Güney Çin Denizi'nde tartışmalı Spratly Adaları Çin ada kurma faaliyetlerini izlemek için kamera ekipleri taşıyan bir P-8 keşif uçağını bölgeye gönderdi. 

ABD'li yetkililer Çin'in bu yılın başından bu yana Spratly adalarındaki bin 500 dönümlük arazi çalışmalarına 2 bin dönüm daha eklediğini iddia etti.

Yorumlar (0)
11
gök gürültülü yağmurlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?