Güney Kore Devlet Başkanı görevden alındı

Güney Kore'de skandalların odağındaki Devlet Başkanı Park Geun-hye'nin görevinden azledilmesi için sunulan önerge parlamento tarafınan onaylandı.

Güney Kore Devlet Başkanı görevden alındı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Son dönemde gündemden düşmeyen Güney Kore bugün tarihi bir karar verdi. Skandallarıyla ülke gündemine damga vuran Güney Kore Devlet Başkanı Park Geun-hye parlamento kararıyla görevinden azledildi.

Güney Kore televizyonları tarafından canlı yayınlanan oylamada parlamentodaki 300 milletvekilinden 234'ü Park'ın azli lehinde oy kullandı. 56 milletvekili ise Park'ın görevinde kalması yönünde oy kullandı. Ülkenin ilk kadın Devlet Başkanı Park'ın azlini isteyen önergenin parlamento üyelerinin üçte ikisinin onayına ihtiyacı vardı.

İSTİFA ETMİŞTİ

Park Geun-hye ülkesinde haftalardır süren siyasi krizin ardından canlı yayında istifa edeceğini açıklamıştı.Görev süresinin 2018'de bitecek olmasına rağmen bu sürenin sonuna kadar beklemeyeceğini açıklayan Park, meclisin iktidarın güven içinde devredilmesi için bir planla gelmesi durumunda istifa edeceğini söylemişti.

Kararın uygulamaya geçmesi için Anayasa Mahkemesi'nin de onayını alması gerekiyor. Bu süre içerisinde ise Park'ın yetkileri geçici olarak elinden alınarak Başbakan Hwang Kyo-ahn'a devredilecek. Anayasa Mahkemesi'nin kararını vermesinin 6 ay sürebileceği ve Park'ın bu süre içerisinde Mavi Saray'da kalmayı sürdüreceği de belirtildi.

Güncelleme Tarihi: 09 Aralık 2016, 11:20
YORUM EKLE

banner33

banner37