banner15

Güney Kore ile Çin, ilişkilerini THAAD öncesi seviyeye çıkaracak

Seul ile Pekin yönetimi, THAAD'ın Güney Kore'de konuşlandırılmasıyla gerilen ilişkileri eski haline döndürme kararı verdi

Güney Kore ile Çin, ilişkilerini THAAD öncesi seviyeye çıkaracak

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Güney Kore ve Çin, Seul yönetiminin ülkede ABD'nin Bölge Yüksek İrtifa Hava Savunma Sistemi (THAAD) konuşlandırmasına izin vermesinin ardından bozulan ilişkilerini tamir kararı aldı.

Yonhap ajansının haberine göre, Güney Kore Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, tarafların ikili ilişkileri ve iş birliğini süratle eski durumuna getirme konusunda mutabık olduğu belirtildi.

Çin'in THAAD'a halen karşı olduğu kaydedilen açıklamada, iki ülkenin THAAD'a ilişkin meseleleri konuşma konusunda hemfikir olduğu ifade edildi.

Diğer yandan Güney Kore Devlet Başkanlığı ofisi, Devlet Başkanı Moon Jae-in ile Çinli mevkidaşı Şi Cinping'in gelecek hafta Vietnam'da düzenlenecek bölgesel liderler zirvesi sonrası görüşeceğini duyurdu.

ABD'nin, THAAD sistemini Güney Kore'ye konuşlandırmasına, Kuzey Kore'ye en yakın ülkelerden biri olan Çin uzun süredir karşı çıkıyordu. Pekin yönetimi, füze savunma sisteminin bölgedeki güvenlik endişelerini artıracağı ve casusluk faaliyetleri için de kullanılabileceğini savunuyor.

Güncelleme Tarihi: 31 Ekim 2017, 10:57
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35