banner15

Güney Kore lideri azil kararını kabul etti

Güney Kore lideri Park, Meclisin kendisi hakkındaki azil kararını temyize götürmeyeceğini, kabul ettiğini söyledi

Güney Kore lideri azil kararını kabul etti

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Güney Kore Devlet Başkanı Park Geun-hye ülke meclisinin kendisi hakkında görevden azledilmesine ilişkin verdiği kararı kabul ettiğini duyurdu.

Güney Kore haber ajansı Yonhap'a göre Park "Parlamentonun sesini güçlü bir şekilde kabul ediyorum ve samimi olarak devam eden bu kaosun sonlanmasını istiyorum" dedi.

Kabine üyeleri ile yaptığı toplantıda konuşan Park, kabinenin Başbakan ile birlikte çalışmasını isteyerek 'güvenlik ve ekonomi alanlarında güç boşluğu oluşmasını engellenmesini' talep etti. Görevden alınması yönündeki parlamento kararını temyize götürebileceğini de söyleyen Park 'ihmali' nedeniyle Güney Kore halkından bir kez daha özür diledi.

PARLAMENTO PARK'IN AZLİNİ İSTEMİŞTİ

Güney Kore parlamentosu yaptıkları oylamada siyasi skandalın odağındaki Park'ın görevden azledilmesini 56'ya karşı 234 oy ile kabul etmişti. Ancak kararın Anayasa Mahkemesi tarafından da onaylanması gerekiyor. Bu süre içerisinde ise Park'ın yetkileri geçici olarak elinden alınarak Başbakan Hwang Kyo-ahn'a devredilecek.

Anayasa Mahkemesi'nin kararını vermesinin 6 ay sürebileceği ve Park'ın bu süre içerisinde Mavi Saray'da kalmayı sürdüreceği de belirtildi.

Mahkeme önergeyi onaylarsa ülke tarihinde ilk kez demokratik yollarla seçilmiş bir Devlet Başkanı görevinden azledilecek.

 

Güncelleme Tarihi: 09 Aralık 2016, 12:24
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48