Güney Kore MERS salgınının bittiğini açıkladı

Güney Kore sağlık yetkilileri, ülkede 36 kişinin ölümüne yol açan MERS salgınının fiilen bittiğini açıkladı

Güney Kore MERS salgınının bittiğini açıkladı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Güney Kore Başbakanı Hwang Kyo-ahn, 36 kişinin ölümüne neden olan MERS salgınının sona erdiğini ve halkın normal hayatlarına dönebileceklerini açıkladı. 

Hwang, hükümet binasında düzenlediği basın toplantısında "Üç haftadan uzun bir süredir yeni vakaya rastlanmadı. Sağlık yetkilileri artık endişelenmeyi gerektirecek bir durum olmadığına karar verdi" diye konuştu. 

Salgın sırasında başbakanlık koltuğuna oturan Hwang, hastalığı kontrol altına almakta başarısız oldukları ve halk arasında endişeye yol açtıkları için özür diledi. 

Salgından önemli ölçüde etkilenen turizm sektörüyle ekonomiyi canlandırmaya öncelik verildi. 

Güney Kore'de, ilk olarak 20 Mayıs'ta Ortadoğu'dan gelen 68 yaşındaki bir kişide görülen hastalık, hastaneden tüm ülkeye yayılmış ve 36 kişinin ölmesine neden olmuştu. Hastalığın yayılmasını engellemek için uygulanan karantinadan 17 bin kişi etkilenmişti.

Corona virüsünün neden olduğu salgının fiilen sona erdiğine ilişkin açıklama, hafta sonuna kadar beklenmiyordu. Bu arada Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), hastanede tedavi gören bir kişinin kanında hala virüse rastlandığı için salgının resmen sona erdiğini duyurmadan önce 28 gün daha bekleyecek. 

MERS, ilk kez 2012 yılının eylül ayında Suudi Arabistan'da ortaya çıkmış ve bu ülkede son üç yılda MERS teşhisi koyulan 950 kişiden 412'si ölmüştü. 

Güncelleme Tarihi: 28 Temmuz 2015, 14:15
banner53
YORUM EKLE

banner39