banner27

Güney Kore'deki yolsuzluk skandalı devam ediyor

Samsung'un veliahdı olarak görülen Lee, özel savcılar tarafından yeniden sorgulandı

Güney Kore'deki yolsuzluk skandalı devam ediyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Güney Kore'de mahkemenin, geçen ay Devlet Başkanı Park Geun-hye'nin yetkilerinin elinden alınmasına yol açan yolsuzluk ve siyasi nüfuz skandalına yönelik soruşturma kapsamında, savcıların, teknoloji şirketi Samsung'un Başkan Yardımcısı Lee Jae-yong hakkında tutuklama kararı çıkarılması yönündeki talebini reddetmesinin ardından Lee, yeniden ifadeye çağrıldı.

Yonhap haber ajansına göre, Samsung'un veliahdı olarak görülen Lee, ikinci kez özel yetkili savcılar tarafından sorgulandı.

Ülkedeki yolsuzluk skandalına ilişkin geniş çaplı soruşturma yapan özel ekipten bir sözcü, gazetecilere, yetkililerin "son üç haftadır ek soruşturma yürüttüğünü" ve Lee'yi ek suçlamalarla sorgulamayı planladığını ifade etti.

Savcıların, Lee hakkında yeniden tutuklama talep edip etmeyeceği henüz bilinmiyor.

Savcıların tutuklama kararı çıkarılması talebine karşı mahkeme, 19 Ocak'ta Lee'nin zimmetine para geçirme ve yalancı şahitlik suçlamalarıyla tutuklanması için yeterli kanıt olmadığını bildirmişti.

Lee Jae-yong'un, Samsung'un, Choi'nin kızının Almanya'daki binicilik derslerine maddi destek sağlamak için Choi ve kızının sahibi olduğu bir Alman şirketine 18,4 milyon dolar aktardığı suçlamasıyla sorgulandığı kaydedilmişti.

Lee'nin, şirketin 75 yaşındaki babasından kendisine sorunsuz devri için Park Geun-hye ve yakın dostu Choi Soon-sil'le bağlantılı vakıflara milyonlarca dolar yardım yaptığı iddia ediliyordu.

Lee, aralık ayında verdiği ifadede daha önce meclis soruşturmasında yaptığı tanıklığı değiştirmiş, bu kez Devlet Başkanının Choi Soon-sil'e para aktarılması için şirketi zorladığını öne sürmüştü. Lee Jae-yong, daha önce yapılan bağışları kabul etmiş fakat şirketin bunun karşılığında herhangi bir siyasi nüfuz sağlamadığını belirtmişti.

Choi ve kızına para aktarıldığına ilişkin suçlamaları incelemek üzere kasım ayında Samsung'un Seul'deki şubelerine baskın düzenlenmişti.

Samsung Başkanı Lee Kun-hee’nin 2014'te geçirdiği kalp krizinin ardından tek oğlu olan Başkan Yardımcısı Lee Jae-yong, eylül ayında şirketin yönetim kuruluna girmişti.

Güncelleme Tarihi: 13 Şubat 2017, 11:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner26

banner25