banner15

Güney Kore'den helal restoran atağı

Güney Kore'de helal restoranların sayısının arttırılması için hükümet, yeni bir helal sistemi hazırlıyor

Güney Kore'den helal restoran atağı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Her yıl 750 bin Müslüman turist ağırlayan Güney Kore'de hükümet, daha fazla restoranın helal menü sunması için hazırlıklara başladı.

Kore Turizm Kurumundan (KTO) bir yetkili, AA muhabirine, hükümetin ağustos ayında yayımlayacağı bir turist rehberinde müşterilerine helal gıda sunan 200 restoranın yer alacağını açıkladı.

İsminin açıklanmasını isteyen yetkili, bu restoranlara 5 kategoriye göre helal sertifikası verileceğini belirtti. Kategorilerin en üst seviyesi Kore İslam Federasyonunun helal gıdaya ilişkin tüm şartlarını karşılarken, en hafif olanı ise müşterilerine İslam'da yenmesi yasak (haram) olan yiyeceklerin bulunmadığı menüler sunmakla yetinecek.

Düzenleme kapsamında, köpek etinin yaygın olarak tüketildiği ülkede, helal sertifikasını alan restoranların menüsünde kedi-köpek eti yer almayacak.

Güney Kore'de hali hazırda 140 helal sertifikalı restoran bulunuyor.

KTO verilerine göre, ülkeyi geçen yıl çoğunluğu Malezya ve Endonezya'dan gelen 740 bin Müslüman turist ziyaret etti. Türk turistler bu rakamın 20 binini oluşturuyor. Güney Kore'ye giden Müslüman turist sayısının bu yıl 800 bine ulaşması bekleniyor.

Güncelleme Tarihi: 07 Nisan 2016, 12:15
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48