banner15

Güneydoğu Asya korsanların birinci hedefi

2015 yılında dünyada gerçekleşen korsanlık ve silah hırsızlığı olaylarının yarıdan fazlası Güneydoğu Asya bölgesinde meydana geldi

Güneydoğu Asya korsanların birinci hedefi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Güneydoğu Asya bölgesi 2015 yılında korsanların ve silah hırsızlarının en çok hedef aldığı bölge oldu. Dünya genelinde gerçekleşen korsanlık ve silah hırsızlığı olaylarının yüzde 55'i Güneydoğu Asya bölgesinde meydana geldi.

Uluslararası Sahil Bürosu (IMB) tarafından yayınlanan raporda, 2015 yılında dünyada meydana gelen korsanlık olaylarının yüzde 54'ü, silah hırsızlığınınsa yüzde 55'i Güneydoğu Asya bölgesinde gerçekleşti. Bu oran, bölgede her iki haftada bir küçük bir yük tankerinin kaçırılması anlamına geliyor.

Geçtiğimiz üç ay içerisinde Güneydoğu Asya bölgesinde 30 silah kaçırma ve korsanlık olayı meydana geldi, aynı süre zarfında Afrika'da 11, Doğu Asya'da ise 8 benzer hadise meydana geldi.

Bu rakamlar, Güneydoğu Asya bölgesinin küresel korsanlık faaliyetlerinin en fazla meydana geldiği bölge haline gelmesine neden oluyor. Korsanların ve silah hırsızlarının bu bölgeyi seçmelerinde büyük bir etken olduğu belirtiliyor. Bu bölge, dünyanın en önemli deniz güzergahlarından birinin üzerinde duruyor. Dünya ticaretinin yüzde 50'si bu güzergahtan geçen mallarla sağlanıyor. Ayrıca bölge, dünyada deniz üzerinde taşınan petrolün üçte birinin geçtiği güzergah olarak biliniyor. 

Güncelleme Tarihi: 25 Nisan 2015, 15:03
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35