banner39

Gürcistan Müslümanları Azerbaycan'dan ayrılıyor

Gürcistan Müslümanları kendi dini teşkilatını oluşturduklarını ilan etti.

Asya 20.05.2011, 14:56 20.05.2011, 17:23
Gürcistan Müslümanları Azerbaycan'dan ayrılıyor

İbrahim Ali/ Dünya Bülteni / Bakü

Büyük çoğunluğu Azerilerden oluşan Gürcistan Müslümanları kendi dini kurumlarını oluşturduklarını ilan etti. Gürcistan Müslümanları Dini Kurumunun başkanlık görevini ise müftü Cemal Bagşadze üstlendi.

Daha önceleri Gürcistan Müslümanları merkezi Bakü'de bulunan Kafkasya Müslümanları Dini kurumuna bağlı idi. Bu kararla Gürcü Müslümanları Allahşükür Paşazade'nin başkanlık yaptığı teşkilattan ayrıldıklarını resmen duyurmuş oldu.

Paşazade yaşanan gelişmeler sonrasında Kafkasya Halklarının Yüksek Dini toplantısında açıklama yaparak yeni kurumun Müslümanlara zarar vereceğini öne sürdü. Paşazade'ye göre yeni dini kurum Gürcistan Azerileri ile Azerbaycan Azerilerini ayırmak için kuruldu.

Kafkasya Müslümanları Dini Kurumunun Gürcistan temsilcisi Ali Aliyev ise ülkede bulunan camilerin daha önce olduğu gibi Bakü'ye bağlı kalacağını beyan etti. Böylece din adamları tarafından yeni dini kurumun tanınmayacağını vurgulamış oldu.

Azerbaycan Sosyal Demokrat partisinin eş başkanı Araz Alizade yeni dini kurumun Gürcistan devleti tarafından kurulduğunu ve desteklendiğini beyan etti. Siyasi parti lideri böylece iki ülkede ikamet eden Azerilerin irtibatlarının azaltılmasının hedeflendinin altını çizdi.

Sovyet sonrasında yaşanan olaylar Azerbaycan ve Gürcistan devletlerini zorunlu olarak birbirlerine yaklaştırdı. Azerbaycan'ın Karabağ sorunu, Gürcistan'ın ise Abhazya, Güney Osetya ve Acaristan gibi sorunları bu yakınlaşmanın artmasına neden oldu. Bölgesel sorunların kaynağı olarak Kremlin sarayı görüldüğü için Moskova baskısından kurtulmanın yolları arandı. Azerbaycan, Ermenistan ile yaşanan savaş sonrasında batı ülkeleri ile enerji işbirliği kurmak zorunda kaldı. Bu işbirliği Gürcistan üzerinden yapıldı. Diğer alternatif ülke İran küresel baskı nedeniyle safdışı bırakıldı. Görünüşte Gürcistan Azerbaycan ilişkilerinde sorun gözükmese de Tiflis yönetiminin sayısı 500 binden fazla olduğu belirtilen Gürcistan Azerileri ile sürekli sorun yaşadığı biliniyordu. Bu sorunlar neticesinde Azerilerin önemli bir kısmı Bakü'ye taşındı. Ancak iki ülke arasındaki ilişkilere zarar verilmemesi için çoğu zaman bu sorunlar yöneticiler tarafından gündeme taşınmıyor.

banner53
Yorumlar (0)
20
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?