banner15

Halid Hoca: Rusya çekilsin, Moskova'ya giderim

SMDK Başkanı Hoca, "Ruslar bu şekilde oyalamaya devam ederse Viyana görüşmeleri başarısız olur" dedi

Halid Hoca: Rusya çekilsin, Moskova'ya giderim

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) Başkanı Halid Hoca, Rusya'nın Suriye planlarını "oyalama taktiği" şeklinde değerlendirerek, "Ruslar, bu şekilde oyalamaya devam ederse Viyana görüşmeleri başarısız olur" dedi.

Hoca, yaptığı açıklamada, Suriye'deki savaşa son vermek ve siyasal geçiş sürecini hızlandırmak amacıyla yarın düzenlenecek Suriye görüşmeleri öncesi dost ülkelerle görüşmek ve kendi pozisyonlarını pekiştirmek amacıyla Avusturya'nın başkenti Viyana'ya geldiklerini söyledi.

Viyana'daki görüşmelerde katılımcı olmadıklarını belirten Hoca, Türk, Suudi, Katar, Alman ve Fransız yetkililerle ikili görüşmeler yaptıklarını ve ABD ile henüz bir görüşme planlamadıklarını ifade etti.

Hoca, Rusya'nın en başından beri "sahte bir muhalefet" ve PYD eksenli bir muhalefet yaratmaya çalıştığını belirterek "PYD asıl güç kaynağını Suriye rejiminden alıyor. Sadece Arap muhaliflere değil Kürt muhaliflere de baskı uygulayarak rejimin ulaşamadığı Kürt muhaliflere PYD ulaşıyor. Biz onları muhalif olarak kabul etmiyoruz" dedi.

Rusya'yı "işgalci güç" olarak nitelendiren Hoca, Rusya'nın PYD'yi muhalif olarak tanımlamasının kendileri için bir referans olmadığını kaydetti.

Halid Hoca, "Siyasi çözüm kesinlikle Cenevre kararları çerçevesinde olmalı, Viyana değil. Ülkeler Viyana'da toplanıyor ama BMGK'nın kararları gereğince asıl süreç Cenevre süreci olmalıdır. Viyana sürecinin Cenevre sürecine götürülmesi gerek, yoksa bu görüşmelerin bir anlamı olmaz. Biz hazırız ama Ruslar biraz zaman kazanmaya çalışıyor" diye konuştu.

Rusya'nın planlarını "oyalama taktiği" olarak değerlendiren Hoca, "Rusların kafasındaki model, ulusal bir hükümetidir, Esed iktidarda kalması şartıyla. Bu planı Suriye halkı da Suriye'nin dostları da kabul etmez. Rusların bu şekilde oyalamaya devam ederse Viyana görüşmeleri başarısız olur" ifadelerini kullandı.

Viyana'daki Suriye görüşmelerinde Suriye'de hangi grupların terör örgütü kategorisine alınmasının gündeme getirilmesi gerektiğine ilişkin soruya, "Rusya için Esed'e karşı savaşan herkes terörist" cevabını verdi.

Yarın yapılacak görüşmelerde, ABD, Türkiye, Rusya, Çin, Mısır, Avrupa Birliği, Fransa, Almanya, İran, Irak, İtalya, Ürdün, Lübnan, Umman, Katar, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, İngiltere, Birleşmiş Milletler ve Arap Ligi temsil edilecek.

Güncelleme Tarihi: 14 Kasım 2015, 11:10
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35