Hapisteki Tacik muhalifin sağlığı kötüleşiyor

Hapiste tutulan Tacikistan İslami Uyanış Partisi yöneticilerinden Zefara Rahmani'nin sağlık durumu kötüleştiği için yakınları tarafından hastaneye sevki istendi

Asya 15.01.2016, 11:15 15.01.2016, 16:42
Hapisteki Tacik muhalifin sağlığı kötüleşiyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Tacikistan’daki  İslami Uyanış Partisi yöneticilerinden  tutuklu bulunan Zefara Rahmani’nin sağlığı giderek kötüleşiyor. Yakınları,  Rahmani'nin acilen hastaneye sevk edilmesi talebinde bulundu.

Tacikistan’da yasaklı olan İslami Uyanış Partisi hukuk danışmanı, Rahmani'nin geçen yılın sonbaharında tutuklanan 20'den fazla parti yetkilileri arasındaki tek kadın siyasetçi olduğunu söyledi. 

Azadlık radyosuna konuşan Zefara Rahmani’nin kız kardeşi Guldasta Hojaeva, Eylül ayından beri tutuklu olan ablasının kalp ve böbrek yetmezliğinden şikayetçi olduğunu bildirdi. Hojaeva, "Biz her ablamı her ziyaretimizde, hapishane doktorları kalp ve böbrek ilaçları reçetesi veriyorlar. Biz bu ilaçların hepsini satın alarak, onlara teslim ediyoruz” dedi.

Tacikistan İslami Uyanış Partisi'nin, Zefara Rahmani dahil 20'den fazla yöneticisi, eski savunma bakan yardımcısı General Abduhalim Nazarzade tarafından yapılan silahlı isyan sonrası tutuklanmışlardı. Tacikistan hükümeti İslami Uyanış Partisi temsilcilerini, bu isyana destek vermekle suçluyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?