banner39

Hind vekiller Keşmir'e gitti

Haziran'dan bu yana 106 Keşmirli'nin öldürüldüğü bölgeye giden heyet bağımsızlık yanlısı grupların tepkisini çekti

Asya 20.09.2010, 11:52 20.09.2010, 11:52
Hind vekiller Keşmir'e gitti


Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Uzun zamandır yaşanan en ağır kayıpların bir kaç hafta içinde verildiği Keşmir, iktidar ve muhalefetten milletvekillerinin oluşturduğu bir Hind heyeti tarafından ziyaret ediliyor.

Hindistan işgali altındaki bölgede, "yaşanan gerginlik ve şiddetin sebeplerini araştırmak" üzere yola çıktıklarını açıklayan Hind vekiller, Keşmir'deki işgal yönetimi yetkilileri ile bir araya gelecek.

Srinagar'daki toplantıları "reklam kampanyası" olarak niteleyen Keşmirli bağımsızlık liderleri ise Hind vekillerin ziyaretine tepki gösterdi.

İşgal heyeti ile görüşmeyeceklerini açıklayan bağımsızlık liderleri, ziyaretin Hind yönetimi tarafından sahnelendiğini belirtti.

Keşmirli liderlerden Mirvaz Ömer Faruk, "Tüm Keşmiri bir hapishaneye çevirdiler, şimdi kuşatma altındaki insanlarla görüşmek için heyet gönderiyorlar" dedi, vekillerin ziyaretini "şaka" olarak niteledi.

1989 yılından bu yana Hindistan işgaline karşı direnen Keşmir'de, geçtiğimiz Haziran ayından bu yana güvenlik güçlerinin öldürdüğü Keşmirliler'in sayısı, dün Hind polisinin öldürdüğü biri kadın dört kişi ile birlikte 106'yı buldu.

Sokağa çıkma yasağı nedeniyle hayalet kente dönüşen başkent Srinagar ve diğer büyük kentlerde, sokaklarda bölgeye gönderilen binlerce Hind askeri devriye geziyor.


 

banner53
Yorumlar (0)
11
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?