banner39

Hindistan Başbakanı Modi Çin'e gitti

Modi'nin üç günlük Çin ziyaretinde tartışmalı sınırların yanı sıra ekonomik işbirliği konularının görüşülmesi bekleniyor

Asya 14.05.2015, 08:58 14.05.2015, 08:58
Hindistan Başbakanı Modi Çin'e gitti

Hindistan Başbakanı Narendra Modi, Çin ziyaretine Çin Devlet Başkanı Şi Cinping'in memleketi Şian'dan başladı.

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Başbakanlık görevine başlamasının ardından ilk Çin ziyaretini gerçekleştiren Modi, 3 günlük resmi ziyareti kapsamında Şian, başkent Pekin ve Şanghay kentlerine gidecek.

Çin Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, Modi'nin Devlet Başkanı Şi Cinping ve Başbakanı Li Kıçiang ve Çin Ulusal Halk Meclisi Daimi Komitesi Başkanı Cang Dıciang ile ikili temaslarda bulunacağı belirtildi.

Modi'nin ziyaretine ilişkin Çin basınında çıkan haberlerde, Şi'nin geçen yılki Hindistan ziyaretinde Modi'nin memleketi Guiarat'a gittiği ve Modi'nin Şi'nin memleketi Şian'ı ziyaret etmesinin karşılıklı iki ülke dostluğunu pekiştirme girişimleri olarak görüldüğü yer aldı.

Geçen ocak ayında Hindistan ve ABD arasında imzalanan, Hindistan Okyanusu Bölgesi'nde iş birliğini içeren yeni stratejik ortaklık anlaşması Çin tarafından eleştirilmiş ve bölgesel güvenliği korumayı amaçlandığı belirtilen anlaşmanın, Çin'in Vietnam ve Filipinler arasında Güney Çin Denizi'nde bulunan tartışmalı bölgeleri hedef aldığı ifade edilmişti.

Hindistan ve ABD arasındaki bu anlaşmanın Çin-Hindistan ilişkilerini zayıflattığı ve Modi'nin, denge politikasını sürdürmenin öneminin farkında olarak, Şi'nin Hindistan ziyaretinin ardından geçen 8 ay içinde gelişen bu olaylar üzerine Çin ziyareti ile ikili ilişkilerdeki güveni tekrar inşa etmek amacında olduğu vurgulandı.

Ayrıca iki ülke arasında zaman zaman gerginliğe neden olan sınır tartışmalarının görüşülmesi bekleniyor.

Öte yandan Modi'nin temaslarında, iki ülke arasında, başlıca ekonomi ve ticari ilişkiler üzerine yoğunlaşmasının beklendiği ifade edildi.

Ziyarette, teknoloji transferi, havacılık, otomotiv, hızlı tren, nükleer güç gibi alanlar ve Çin'in Hindistan'da yatırım planlarının görüşülmesinin hedeflenmesinin yanı sıra iki ülke arasında 10 milyon dolarlık yatırım anlaşmasının imzalanması bekleniyor.

Yorumlar (0)
30
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?