banner39

Hindistan Başbakanı'nın radar açıklaması ülkenin gündemine oturdu

Hindistan Başbakanı'nın uçakların bulutlu havada radara yakalanmadan uçabileceğine inandığı için, 26 Şubat'ta Keşmir Kontrol Hattı'nın Pakistan tarafına düzenlenen hava saldırısını tamamen sezgilerine dayanarak verdiğini söylemesi eleştirildi.

Asya 13.05.2019, 15:21 13.05.2019, 15:29
Hindistan Başbakanı'nın radar açıklaması ülkenin gündemine oturdu

Hindistan'da Başbakan Nerandra Modi'nin 26 Şubat'ta Keşmir Kontrol Hattı'nın Pakistan tarafına düzenlediği hava saldırısıyla ilgili "Radarların bulutların ardını göremeyeceği" sözleri ülkede tartışmaya sebep oldu.

Modi'nin hafta sonu ülkesinde katıldığı bir televizyon programında, saldırılarla ilgili emri, uçakların bulutlu havada radara yakalanmadan uçabileceğine inandığı için, tamamen sezgilerine dayanarak verdiğini söylemesi eleştirildi.

Muhalefetteki Ulusal Konferans Partisi lideri Ömer Abdullah Twitter'da yaptığı paylaşımda, Başbakan Modi'nin modern radar sinyallerinin çalışma prensibi konusundaki açık bilgisizliğiyle dalga geçerek, "Pakistan radarları bulutlara nüfuz edemiyormuş. Bu önemli taktik bilgi gelecekteki saldırıları planlarken kritik olacak." ifadelerini kullandı.

Hindistan Komünist Partisi liderlerinden Sitaram Yechury ise ulusal güvenliğin hafife alınacak bir konu olmadığını belirterek, "Modi'nin böylesine sorumsuz bir demeç vermesi, ülke adına utanç verici. Onun gibi biri Hindistan'ın başbakanı olmamalı." değerlendirmesinde bulundu. 

Güvenlik uzmanı Ajai Şukla da Hindistan'ın modern radar sistemlerinin bulutların arkasındakileri tespit edemeyeceğini düşünen bir başbakanı olduğu için hicap duyması gerektiğini ifade etti. 

Modern radar teknolojileri gökyüzündeki cisimleri görsel olarak değil, radyo dalgalarıyla, elektromanyetik olarak tespit ediyor.  

banner53
Yorumlar (0)
20
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?