banner39

Hindistan Cumhurbaşkanı Bangladeş'te

Hindistan Cumhurbaşkanı, Cemaat-i İslami davaları sebebiyle kanlı günler yaşayan Bangladeş'i ziyaret ediyor

Asya 03.03.2013, 12:19 03.03.2013, 12:46
Hindistan Cumhurbaşkanı Bangladeş'te

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Hindistan Cumhurbaşkanı Pranab Mukherjee, iki ülke arasındaki ilişkileri geliştirmek üzere üç günlük ziyaret için Bangladeş'e gitti. 

Pranab Mukherjee'yi Bangladeş Cumhurbaşkanı Zillurrahman karşılarken, Mukherjee'nin uçağının Bangladeş hava sahasına girişi sırasında kendisine dört Bangladeş savaş uçağı eşlik etti.

Ziyaretin Mukherjee'nin ilk yurt dışı ziyareti olduğu belirtiliyor. Ziyaret sırasında iki ülke arasındaki sorunların ele alınacağı ve ağırlıklı olarak Teesta nehrinin suyunun paylaşımı ile sınır sorunlarının görüşüleceği kaydediliyor.

BANGLADEŞ YÖNETİMİNDEN HİNDİSTAN CUMHURBAŞKANI'NA BÜYÜK İLGİ

Ziyaret sırasında 4 Mart'ta Hindistan Cumhurbaşkanı Mukherjee'ye ''Bangladeş'in bağımsızlığına katkılarından dolayı'' ülkenin en büyük nişanı verilecek.

Mukherjee ayrıca Dakka Üniversitesi'nden fahri hukuk doktorası da alacak. Shelaidah'da ünlü Hint şair Rabindranath Tagore'un mülkünü ziyaret edeceği belirtilen Mukherjee, Bangladeş Başbakanı Şeyh Hasina'yla da görüşecek.

ZİYARETİN ZAMANLAMASI DİKKAT ÇEKTİ

Öte yandan, Hindistan Cumhurbaşkanı'nın Bangladeş ziyaretinin, Cemaat-i İslami liderlerinin savaş suçları mahkemesinde yargılanmasından dolayı çıkan olaylarda 50'den fazla insanın öldüğü bir döneme denk gelmesi dikkat çekti. 

Bangladeş, 1971 yılında yaşanan iç savaş sonucu Pakistan'dan ayrılmıştı. İç savaş sırasında Bangladeş'in en büyük destekçisi Hindistan'dı. 

Cemaat-i İslami liderleri, Bangladeş yönetimi tarafından iç savaş sırasında Pakistan'a destek vermekle suçlanıyor.

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?