banner15

Hindistan da Afrika'ya giriyor...

Hindistan Başbakanı Narendra Modi Delhi'de Hindistan-Afrika zirvesini yapıldığı Delhi'de Afrika'daki kalkınma projeleri için 600 milyon dolar yardım edeceklerini açıkladı.

Hindistan da Afrika'ya giriyor...

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Narendra Modi: Afrika'ya 600 milyon dolar yardım sözü verdi.

Modi, 50'den fazla Afrikalı liderin biraraya geldiği Hindistan- Afrika zirvesinde konuşma yaptı. Hindistan Başbakanı Narendra Modi Delhi'de düzenlenen zirvede Afrika'daki kalkınma projeleri için 600 milyon dolar yardım edeceklerini açıkladı. 

Zirve, Hindistan'ın Afrika ile ilişkilerini geliştirmek için önemli bir girişim olarak değerlendirildi.

Hindistan, Çin, ABD ve AB'den sonra Afrika'nın 4. büyük ticaret ortağı haline geldi. Hindistan ile Afrika ülkeleri arasında 2006'da 25 milyar dolar olan ticaret hacmi, 2015'te 70 milyar dolara yükseldi. Hindistan, son 4 yılda Afrika'da kapasite geliştirmeye yönelik çeşitli projelere 7,4 milyar dolar bütçe ayırdı ve 41 Afrika ülkesinde 137 projeye imza attı.

Mozambik, Güney Sudan, Mısır ve Libya'da petrol alanında yatırım yapan Hindistan, en fazla ham petrolü ithal eden ülke oldu. Hindistan'ın Afrika kıtasındaki en büyük ticari ortağı Nijerya. İki ülke arasındaki ticaret hacmi 16,4 milyar dolara ulaştı.

Zirveye katılan Sudan Cumhurbaşkanı Ömer El-Beşir'in Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) tarafından soykırım, insanlığa karşı suç ve savaş suçu işlemek suçlarından dolayı Uluslararası Af Örgütü tarafından tutuklanıp adalete teslim edilmesi talep edilmişti.

Güncelleme Tarihi: 29 Ekim 2015, 15:57
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35