banner39

Hindistan'da linç önlemi olarak WhatsApp'tan yeni karar

Hindistan'ın çeşitli bölgelerinde mayıs ayından bu yana sosyal medyada yayılan çocuk kaçırma söylentileri nedeniyle artan linç olayları sonrası WhatsApp mesaj zincirine 5 sınırlaması getirdi

Asya 21.07.2018, 15:33 21.07.2018, 19:14
Hindistan'da linç önlemi olarak WhatsApp'tan yeni karar

Dünya Bülteni Haber Merkezi

Hindistan'da sosyal medya üzerinden yayılan mesajların tetiklemesi ile meydana gelen linç olaylarına dur demek için hükümet mesaj zincirine adet sınırlaması getirdi. Bundan sonra telefon kullananlar aynı gün içinde 5'ten fazla iletiyi başka kullanıcılara ve kullanıcı gruplarına aktaramayacak.

Şirket, internet sitesinden yaptığı açıklamada, kullanıcıların mesajları başka kullanıcılara ve kullanıcı gruplarına iletmesine kısıtlama getirecek bir test uygulaması başlattığını duyurdu.  Tüm dünyadaki Whatsapp kullanıcıları için geçerli olacak kısıtlamanın Hindistan'da daha dar kapsamı bulunacağı, Hint kullanıcıların aynı gün içinde başka kullanıcılara veya kullanıcı gruplarına yönlendirebileceği mesaj sayısının 5'le sınırlanacağını bildirdi. 

Hint hükümeti, şirketi, bu tip kullanımlara karşı bir önlem almaması halinde yasal müeyyidelerle karşılaşabileceği konusunda uyarmıştı. Hindistan, 200 milyon kullanıcıyla Whatsapp'ın en büyük pazarı konumunda. Hintli kullanıcılar diğer ülkelerdekinden daha fazla mesaj, fotoğraf ve video paylaşıyor.

Hindistan'ın çeşitli bölgelerinde mayıs ayından bu yana sosyal medyada yayılan çocuk kaçırma söylentileri nedeniyle en az 20 kişi linç edildi, çok sayıda kişi yaralandı. Ayrıca ülkede Müslüman nüfusa yönelik inanç temelli saldırılar ve linç teşebbüsleri meydana gelmişti.   

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?