Hindistan'da zika vakalarında artış

Hindistan'da son 18 günde 29 yeni zika virüsü vakası görüldüğü açıklandı.

Hindistan'da zika vakalarında artış

Hindustan Times'ın eyalet sağlık departmanına dayandırdığı haberine göre, Jaipur kentinde son 18 günde kaydedilen 29 yeni zika virüsü vakası ile ülke genelinde görülen vaka sayısı 30'a yükseldi. 

Jaipur'da zika virüsü görülen 29 kişiden 3'ünün hamile olduğu bildirildi.

Bu yıl ilk zika virüsü vakası Tamil Nadu eyaletinde tespit edilmişti.

Ulusal Hastalık Kontrol Merkezi'ne bağlı bir yetkili, salgının şimdilik yerel düzeyde bulunduğunu ancak Hindistan'da daha önce bu kadar vaka kaydedilmediği için durumun endişe verici olduğunu ifade etti.

Yetkili, sağlık bakanlığı uzmanlarının, durumun biran önce kontrol altına alınması için eyalet görevlilerine teknik destek sağlamak üzere bölgede bulunduğunu kaydetti.

Hindistan Başbakanı Narendra Modi'nin ofisinden, Jaipur'daki zika virüsü salgını hakkında kapsamlı bir rapor hazırlanması talimatı verildiği belirtildi.

ZİKA NASIL BULAŞIR?

Zika virüsü, insanlara, enfekte "Aedes aegypti" türü sivrisineğin sokmasıyla bulaşıyor.

Sivrisinek sokması dışında kan ve cinsel ilişki yoluyla da bulaştığı ortaya çıkan Zika virüsüne, ilk kez 1947'de Uganda'nın Zika ormanlarındaki maymunlarda görülmüştü.

Zika virüsünün hamile kadınlara bulaşması halinde bebeklerde nörogelişimsel bozukluğu ifade eden mikrosefaliye neden olduğu tahmin ediliyor.

Ateş, gözlerde kızarma, kusma, döküntü, baş, kas ve eklem ağrısı gibi belirtileri bulunan hastalığın özgün bir tedavisi ve önleyici aşısının olmadığı söyleniyor.

Kaynak: www.dunyabulteni.net

Güncelleme Tarihi: 10 Ekim 2018, 15:59
YORUM EKLE

banner39