banner39

Hindistan ile Pakistan arasında vize anlaşması

Hindistan ve Pakistan, aralarındaki vize kısıtlamalarını azaltan bir anlaşma imzaladı

Asya 15.12.2012, 13:32 15.12.2012, 13:32
Hindistan ile Pakistan arasında vize anlaşması

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Hindistan ve Pakistan, iki ülke arasındaki vize kısıtlamalarını kaldıran bir anlaşma imzaladı. Anlaşma, nükleer silaha sahip komşu ülkeler arasındaki ilişkilerin düzelme sürecine girmesinin başlangıcı olarak değerlendiriliyor. Ülkeler arasında zaten sorunlu olan ilişkiler, 2008'deki Bombay saldırılarından sonra iyice gerilmişti.

Vize anlaşması, ikisinin de halkı kriket tutkunu olan Hindistan ve Pakistan arasında oynanacak müsabakaların haftalar öncesine denk geldi. Hindistan'da yapılacak olan kriket maçlarına Pakistan'dan da seyirci gitmesi bekleniyor.

Önceki vize anlaşmasına göre, Pakistanlı iş adamlarının Delhi'den iş merkezi Gurgaon'a izinsiz olarak gitmeleri yasaktı. Pakistanlı iş adamları ayrıca her akşam Hindistan polisine bilgi vermek zorundaydı. Pakistan'a giden Hintliler de benzer uygulamalarla karşılaşıyordu.

Yeni vize anlaşmasıyla, iş adamları artık üç yerine beş şehre gidebilecek ve polise bilgi vermek zorunda olmayacak.

Hindistan'ın Pakistanlı 3 bin kriket seyircisine vize vermesi bekleniyor. Hindistan, Pakistan'a 300 de VIP vize ayıracak.

Öte yandan, Pakistan İçişleri Bakanı Rahman Malik, Bombay'da 166 kişinin öldüğü 2008 saldırılarının sorumlularının bulunarak cezalandırılacağı sözü verdi.

Hindistan ve Pakistan arasındaki köklü ortak tarihe rağmen, Hindistan'ın 1947'de İngiltere'den bağımsız olmasının ardından iki ülke üç kez savaştı.

banner53
Yorumlar (0)
13
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü